Zayıflamak İçin Takviye Edici Gıda Kullanımı

 

Açıkça söylemek gerekirse bu konuda uzun zamandır araştırmalar yapıyordum. Biliyorsunuz ki sağlıklı beslenme hedeflerim var, tam da bu nedenle sağlık olsun hareketi içerisindeyim.

4 arkadaş bu hareketi başlatırken kafamızda onlarca soru vardı. Sürekli etrafta çeşitli diyetler, farklı beslenme önerileri görmekten çok yorulmuştuk.

Hepimizin yaşları da artık 30’ların ortalarına gelmişti. Doğal olarak metabolizmalarımız yavaşlamaya başlamıştı. 40’lı yaşlar az ilerde beklerken, çeşitli hastalıklar da o yaşlara eşlik edecekti. Üstelik bazılarımızın çocukları vardı ve etraftaki bilgi kirliliği onları perişan ediyordu.

Yani aslında bu blog’da bizler, en doğru bilgiyi ararken yaptığımız araştırmaları yayınlamaya başladık.

sağlıklı yaşamak için neler yapmalı
sağlıklı yaşama çabası ve bizler 🙂

Bana gelecek olursak, ben hayatım boyunca hiç çok incecik bir kız olamadım. Hep iriydim, popom da hep biraz büyüktü açıkçası. O nedenle bu harekete katıldığımdan beri hem sağlıklı hem de zayıf kalmanın yolları hakkında bilgi topluyorum. Herkes kendi kronik yarasına çare bulmaya çalışıyor anlayacağınız 🙂

Tabii zayıflama dediğimizde hepimizin aklına çok çeşitli ilaçlar ve çaylar da geliyor. Yani etrafta zayıflama vaatleriyle pazarlanan onlarca takviye edici gıda var. Hepimiz de sürekli buna maruz kalıyoruz.

kilo veren bir kişi
ah keşke ben de böyle kilo versem dedirten görseller 🙂

Doğruyu söylemek gerekirse, ben de hayatım boyunca çok da araştırmadan bir kaçını kullandım. Şimdi kendime çok kızıyorum ama hiç içindekilere ve üretim koşullarına bakmadan içtiğim ilaçlar da olmadı değil. Ne yapalım, gençlik 🙂

Bu gibi geçmiş deneyimlerimi de düşününce, bu yazıyı yazmaya ve artık zayıflama takviyelerinde nelere dikkat ettiğimi size anlatmaya karar verdim.

Önce bir soruya açıklık getirerek başlayayım.

Zayıflama İlaçları mı? Zayıflama Çayları mı?

 

zayıflamada bel çevresi ölçümü
bel çevresi ölçümü mühim!

İş zayıflamaya gelince sektör çok büyük arkadaşlar. Spor malzemelerinden ve salonlarından tutun çeşitli takviye edici gıdalara onlarca ürün var zayıflamak için. Bizler bir yandan güzeller güzeli yemekleri tüketirken, bir yandan da sürekli zayıflamak istiyoruz. Kilo almak korkulu rüyamız. Tam da bu nedenle yemeği kesmeden ve kaçamaklara rağmen zayıf kalalım istiyoruz.

İşte zayıflama arzumuz ile bu sektör büyüdükçe büyüyor. Hatta bazen yemeyi o kadar çok abartıyoruz ki iş obezliğe doğru gidiyor. Yani estetik kaygılardan ziyade sağlığımıza kavuşmak için kilo verme derdine düşüyoruz.

Zayıflamak istediğimizde aklımıza ilk gelen diyet yapmak oluyor. O yetmeyince spor da işin içine giriyor ama onu da sürekli yapan ve bunu yaşam tarzı haline getirebilen çok az insan var sanırım. Zayıflama hevesiyle debelenirken her birimiz zayıflamak için satılan ek gıdaları aklımızdan geçirmeye başlıyoruz.

Bu noktada zayıflama ilaçları ve çayları karşımıza çıkıyor.

zayıflamak için ilaçlar
zayıflama sektöründe kimyasal binlerce ilaç var

Hepimizin de bildiği gibi şişmanlığı önleyen ya da doğrudan kilo verdiren bir ilaç henüz bulunmadı. Bulunsaydı dünyada çok büyük olay olurdu. Çünkü obezite Amerika’da almış başını gidiyor. Eğer tek başına bir ilaç olsaydı, şu an binlerce dolara satılıyor olurdu ve bizler de kuyrukta bekliyor olurduk. O nedenle “çılgın ilaç kesinlikle kilo verdirir”, “ne yersen ye içtin mi zayıflıyorsun” gibi ilaç hikayelerine kapalıyım 🙂

Fakat bununla birlikte piyasada zayıflattığı söylenen onlarca hap ve kapsül satışta. Zaten Google’a zayıflama hapı yazınca onlarca sonuç çıkıyor. Hatta bazı gazetelerde adları bile geçiyor. Ama inanın, bana hiç güven vermiyor.

Evet tıbbi anlamda yağ yakımını destekleyen ilaçlar olduğunu ben de biliyorum. Birkaç doktor tanıdığımla da bu ilaçları konuştum zaman zaman. Uzun süreli kullanımlarda bu gibi ilaçların vücuttaki yararlı bakterilerde yok edebildiği gibi dönüşler aldım. Bu nedenle samimi olmak gerekirse, bu kapsüllerin içinde bulunan kimyasallar benim hep gözümü korkutuyor.

Yine piyasada tamamen bitkisel olduğu iddia edilen ilaçlar da var. Bunların içindekiler kısmında bilmediğimiz bazı etken maddeler göze çarpıyor. Araştırdığımızda bu etken maddelerin tamamen doğal olmadığı ve vücuda zararlı olabildiği de görülüyor.

zayıflamak için bitkisel hap kullanımı
kapsül olunca bitkisel olması çok zor gibi geliyor bana 🙂

Yani kısacası iş kapsüle geldi mi ben yokum arkadaşlar. Beni ikna edebilen ilaç bulursam onu da mutlaka size tüm detaylarıyla zaten yazarım.

E bu durumda geriye kaldı zayıflama çayları. Peki ama hangileri? Onlar güvenilir mi?

Zayıflama Çayı Seçerken Nelere Dikkat Edelim?

İnternette yapacağınız birkaç minik araştırmada (hiç abartmıyorum) binlerce zayıflama çayı çeşidiyle karşılaşacaksınız. Ben şahsen bu kadar çok olduklarını bilmiyordum.

rejimdeyken çay kilo verdirir mi?
Görseller hep güzel de içerikleri ne durumda?

Piyasada bulunan çayların bazıları içeriklerini pek öne çıkarmıyor. Bunları zaten baştan eliyorum. Size de içindekileri tam olarak sergilemeyen her türlü üründen uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Bunlar da tam olarak ilaçlarda olduğu gibi kimyasal içeriklere sahip olabiliyor. İçinde bulunan ve kullanımı yasaklı olan kimyasallar nedeniyle sağlık problemlerine neden olabilecek onlarca zayıflama çayı gördüm. Tabi ki isim vermek istemem çünkü buradaki amacım kimseyi kötülemek ya da yargılamak değil, kendimce bulduğum en doğru bilgiyi paylaşmak.

İşte bu noktada çay seçerken ben size ilk olarak bitkisel içerikli olan ürünleri tercih etmenizi öneriyorum. Bu kriterlere dayanarak ben zayıflama çayı olarak Bitkiden Royal Life tercih ettim.

Artık bilgi çağındayız. Eğer almayı düşündüğünüz çayın içindekiler kısmını bulabiliyorsanız ilk adımı geçtiniz demektir. İkinci adımda ise içindekileri mutlaka internette araştırın. Tanımadığınız ya da şüphe duyduğunuz bir içerik varsa Google’lamanız yeterli. Böylelikle size bir ömür boyu lazım olacak olan vücudunuza ne alacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yani kısacası içeriği belli olan zayıflama çayları bence tercih edilebilir. Ve bana kalırsa doğadan ilham alan, aktarda bulunan malzemelerle oluşturulmuş çaylar bu konuda ilk tercih olmalı.

Bitkisel Zayıflama Çayları Zayıflatır mı?

Bir kere hiçbir ilacın ya da çayın tek başına zayıflatmadığı konusunda hem fikiriz değil mi?

Tek başına kilo verdiren hiçbir takviye edici gıda olamaz. Bulunmadı. Bulunursa size ilk ben söyleyeceğim söz veriyorum.

Zayıflamak için satılan tüm takviye edici gıdalar sadece zayıflamada bize destek olabilir. Bu netse bitkisel içerikli zayıflama çaylarına geçiyorum.

bitkisel içerikli kilo verme çayı
tamamen bitkilerden oluşan her şey çok güzel bence 🙂

Bitkisel içerikli zayıflama çayları, metabolizmadaki yağ yakımını destekleyen ve açlık kontrolünü sağlayan çeşitli bitkiler kullanılarak yapılır. Bir kere kimyasal yok. Bu da zaten ilk önemli detay.

Ayrıca eğer bu çaylar piyasada satıştaysa, içindekilerle birlikte bakanlık onaylarını da kontrol etmek gerekir. Takdir edersiniz ki her şeyin fazlası zarar. O nedenle çay bitkisel de olsa mutlaka bakanlıktan satış onayı olmalı.  Bu onay içeriğindeki bitkilerin gereken dozajlarda karıştırılmış olduğuna dair bize onay vermektedir.

Herhangi bir bitkinin fazla dozajda olması vücudumuzda kilo verme sürecini hızlandırabilir ama ihtiyacımız olan çeşitli kalsiyum, vitamin ve minerallerimizi yok edebilir. Kilolarımızdan kurtulmaya çalışırken çeşitli dertlere davetiye çıkarabilir.

O nedenle aman siz, siz olun bitkisel de olsa onaylı olmayan ürünleri kullanmayın.

Peki bu bitkisel çaylar zayıflatır mı?

Eğer diyetimizi düzgün yaparsak, minnoş kaçamaklar dışında (kaçamak olmasa daha iyi tabii ama mutlaka oluyor biliyorum) diyetimizi bozmazsak ve olabildiğince hareketi arttırırsak evet zayıflatır. Daha doğrusu zayıflama sürecindeki en büyük destekçimiz olur. Yani biz görevimizi yaparsak onlar da görevini yapar.

Bloğumuzu düzenli okuyanlar bilir, uzun zamandır mucizevi bitkileri araştırdık sizler için. Mate, rezene, biberiye gibi doğanın armağanı olan çok sayıda bitkiyle yakından tanıştık bu süreçte. Bloğumuzda faydaları saymakla bitmeyen ve kilo verme programlarımızı destekleyebilecek bir sürü bitki ile ilgili araştırmalarımızı okuyabilirsiniz.

Bu bitkileri kullanarak sağlıklı beslenme listeleri oluşturmak, diyetimizde bu bitkilerden oluşan tarifleri kullanarak kilo vermek normalden çok daha kolay olabilir.

Tam olarak, doğal ve bitkilerle yapılmış çayların zayıflama süreçlerinde kullanılmasına, bu nedenle sıcak bakıyorum. Sonuçta ideal kilomuza ulaşmak ve orada kalmak zaten yeterince zorken, bu yolculukta bitkisel destekler almak bence gayet adil.

Aktardan Bitki Çayı Reçetesi Almak

Evet bu konuda da diyeceklerim var tabii ki.

İnternette bu konuda araştırma yaparken aktar reçetesi arayanlara da rastladım. Aslında ilk duyduğumda bana garip gelmedi. Aktar dediğin yer dünyanın en güzel yerlerinden biri. Tabii güvenilir aktarlardan bahsediyorum. Bazen o kadar korkunç aktarlar görüyorum ki bana içindeki her şey tozlanmış ve pis gibi geliyor. Tamam bu psikolojik olabilir ama ben yine hijyenik görünen aktarları sevimli buluyorum 🙂

Konumuza gelecek olursak, internette onlarca bitkisel çay tarifi var. Aktara git, karıştırt bunları ve al kıvamında tümü. Bu reçeteler hep doğal görünüyor ama yapmayın arkadaşlar!! Onca bitki demek, her birinin içinde onlarca etken madde var demek.

tamamen doğal zayıflama çayı
doğa resmen bir mucize

Örneğin rezene ya da mate… Sizin için inceleyip yazdıklarımızı üzerlerindeki linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Her ikisi de tek başına muhteşem içeriklere sahip. Fakat bunların zaten şifalı diye isimlendirilmelerinin nedeni etken maddeleri. Yani bunlar doğada yetişiyor diye içindeki etken maddeler ne kadar alırsan al, harika etki edecek diye bir şey yok.

“Azı karar, çoğu zarar” atasözümüzü bir yazıda bu kadar kullanacağım aklıma gelmezdi ama gerçekten de bitkisel de olsa bu karışımlarda da durum aynı.

Her bir bitkiyi bir çayın içine hangi oranda koymanız gerektiği ve günde ne kadar tüketmeniz gerektiği hep önemli detaylar. Gelişine hazırlanmış bir karışık bitki çayı, içindeki etken maddelerin birleşmesi ile vücudunuza zarar verebilir. Aman dikkat edin.

bitkisel zayıflama çayı reçetesi
bitkiler kalp ben 🙂

Aktarlar canımız ciğerimiz.

Siz yine oradan papatya çayı, ıhlamur alın ama bir karışım oluşturmak için bilmediğiniz onlarca bitkiden, istediğiniz dozajda karıştırtarak almayın. Yoksa “nane, limon kabuğu ve bir tutam zencefil aman” dediğinizde koşun minnoş aktara 🙂

Eğer bitkisel bir zayıflama çayı içmek istiyorsanız, laboratuvarlarında bu konuda çalışılmış, belli oranlarda belli bitkileri karıştıran ve Bakanlık onayı almış, bitkisel çayları tercih edin lütfen.

Hatta satıcısıyla iletişim kurabildiğiniz, bu konuda sizi aydınlatan ve günlük tüketim dozajlarını da belirten, diyetinize eşlik etmek üzere bu çayı sattıklarını dürüstçe söyleyenleri ben şahsen favori olarak görüyorum.

Tavsiye Ettiğim Bir Zayıflama Çayı Var mı?

Aslında bu konuda da finale gelmek üzereyiz. Grup olarak bu konuda çeşitli araştırmalar yürütmeye devam ediyoruz.

organik kilo verme çayı
tamamen organik ve sıcacık bir yudum için 🙂

Bizim için kayda değer olan ve tamamen bitkisel içerikli çayları olan birkaç marka var. İçerikleri ile vücutta yağ birikiminin engellenmesi, vücuttaki ödemin atılabilmesi, şeker metabolizmasının düzenlenmesi, uzun süreli tokluk hissinin sağlanması konularında başarılı sayılabilecek bu çaylar arasından bir Bitkiden Royal Life isimli olanı tercih ettik. Deneyimlerimizi zaman içerisinde yazacağız.

Siz de zayıflama çayı seçerken lütfen yukarıda belirttiğim detayları unutmayın. Bir takviye edici gıda almayı düşünüyorsanız enine boyuna mutlaka araştırın. Ardından mutlaka önerilen dozlarda kullandığınızdan da emin olun.

Sizlerin de fikirleri ve önerileri olursa, bize iletebileceğinizi unutmayın 🙂

Benzer Yazılar