Yeşil Çay Kilo Verdirir mi?

Hayatın yoğun temposu içerisinde, egzersize zaman ayıramadığımız için uzun süredir yakamadığımız, hatta kış geldiğinde hareketsizlikten üzerine ekleme yaptığımız yağları, her gün sadece yeşil çay içerek yakabileceğinizi söylesem? Daha doğrusu ben değil de uzmanların bunu bilimsel deneylerle kanıtlandığını söylesem?

1999 yılında Cenevre Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre yeşil çay diğer sağlık yararlarının yanında kilo kaybına neden oluyor hem de yan etkisi olmadan. Evet şu anda verdiğiniz tepkinin aynısını ben de bu araştırmayı ilk gördüğümde vermiştim. Yazının sonuna kadar sabredin belki de araştırma sonuçları benim gibi sizin de fikrinizi değiştirir 🙂

Yeşil Çay Nedir?

yesil cay zayiflama

Yeşil çay aynı siyah, beyaz ve oolong çayının da olduğu gibi “Camellia Sinensis” adlı bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Ancak diğer çay türlerinin aksine yaprakları buharda pişirerek üretilir. Bu nedenle içinde bulunan antioksidanlar ve besin maddeleri daha fazla korunur. Yıllardır Çin geleneksel tıbbının bir parçası olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ise etkili bir zayıflama yöntemi olduğu keşfedilmiştir.

İçinde metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı da olan zengin doğal antioksidanlar vardır. Metabolizma vücudun alınan besinleri kullanılabilir kaloriye dönüştürmesidir. Metabolizmanızın ihtiyacından daha fazla besin yani kalori tüketirseniz kilo alır, daha az tüketirseniz kilo verirsiniz. Metabolizmanın hızlanması işte bu noktada devreye girer, daha hızlı metabolizma alınan kalori ve besinleri daha çabuk tüketir, yani daha çok enerjiye ihtiyaç duyar. Böylece aynı oranda yemek yeseniz bile metobolizmanızı hızlandırdığınız zaman kilo verebilirsiniz.

İşte yeşil çayın zayıflatıcı etkilleri tam bu noktada devreye girer. İçinde metabolzimayı hızlandıran kafein ve kateşin denen antioksidanlar vardır ve araştırmalar ayrıca insan vücudunda termonejik bir etkisi olduğunu kanıtlamıştır.

Termogenezi basitçe besinlerin sindirilmesi için gereken enerji miktarı olarak tanımlayabiliriz. Daha doğrusu amacımız yağ yakmak olduğu için bu basitlikte bir tanımın benim için yeterli olduğunu düşünüyorum :). Daha detaylı bilgi almak isterseniz konuyla ilgili yapılan araştırmaları okuyabilirsiniz.

Termogenez ile ilgili bir örnek vermek gerekirse, vücudun yağları işlemesi kolaydır ve bu nednele az termojeniik etkiye sahiptir, proteinlerin işlenmesi daha zordur bu nedenle daha fazla termojenik etkiye sahiptir.

Eğer yeteri kadar teorik bilgi edindiysek pratik sonuca gelelim :). Araştırmalar yeşil çayın insanlarda termojenik etkisinin olduğunu ve 3 ay süre ile yeşil çay içen kişilerin vücut ağırlıklarının ortalama olarak %5 oranında azaldığını bulmuşlardır.

Bilimsel Araştırmalar

Eğer konunun bilimsel yönü ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz burayı okuyabilirsiniz. Yok ben ikna oldum bana ne kadar çay içmem gerektiğini söyle derseniz sizi zaman kaybettirmeden bir sonraki bölüme alalım :).

yesil cay zayiflama

Aslında yeşil çayın kilo verdirici etkisi antik Çin’de keşfedilmiş. Antik Çin Tıbbı klasiklerinden kabul edilen Chen Cangqi’nin eseri Bencaso Shiyi’de bitkinin zayıflatıcı etkisinden bahsediliyormuş. Eğer Çin tıp tarihine meraklıysanız burayı okuyabilirsiniz. Ben çok meraklı olmadığımdan modern tıp araştırmalarına geçiyorum :).

1999 yılında Cenevre Üniversitesi’nden Dr. Dulloo bitkinin metabolizma üzerine etkisi ile ilgili çalışmalar yapmış. Araştırmanın tümünü burada bulabilirsiniz. Bu çalışmada on erkeğe bitkinin ekstraktları (50 mg kafein ve 90 mg EGCG), sadece kafein (50 mg) ve sadece plasebo verildi. Yeşil çay verilen grubun metabolizmalarının 24 saat içinde yüzde 4 oranında arttığını keşfettiler.

Swen Wolfram’ın anti-obezite ve kilo kaybı üzerine yaptığı bir başka çalışmada ise yeşil çay tüketmenin deney katılımcılarının büyük çoğunluğunda vücut ağırlığını ve daha önemlisi yağ kütlesini azalttığı ortaya çıktı.

60 obez bireyde yapılan başka bir çalışmada ise, yine bitkinin ekstresini kullananların üç ay sonunda almayanlara göre 3 kg daha fazla kilo kaybettikleri ve 183 kalori fazla yaktığı görülmüştür.

Tayland’dan yapılan bir başka araştırma da bitkinin enerji tüketimini ve yağ oksidasyonunu artırarak obez kişilerde vücut ağırlığını azaltabileceği sonucuna varılmıştır.

Cochrane Systemic Review, kilo kaybı için yeşil çay kullanan 14 kişiden oluşan bir deney gerçekleştirdi. Deneyde 12 haftalık bir süre içinde yeşil çay içen grubun, yeşil çay içmeyen kontrol grubundan 0.2 ila 3.5 kg daha fazla kilo kaybettiği ortaya çıktı.

2005 yılında yapılan bir başka klinik çalışmada, yeşil çay içen (günlük 270 mg EGCG ve 150 mg kafein alacak dozda) veya bir plasebo içeren karışımı alan 76 fazla kilolu katılımcı incelendi. Çalışma, yeşil çay ve kafein alımının kilo kaybına ve kilo korumasına neden olduğu sonucuna varmıştır.

Bazı çalışmalar yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığını ve insanların günde% 3-4 daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kilo Vermek İçin Ne Kadar Yeşil Çay İçmeliyim?

Bilimsel araştırmaları okuyup gelenler de artık ikna olduysa artık uygulamaya geçebiliriz. Tamam yeşil çay mucize içecek ama ne kadar tüketirsek fayda sağlar?

kilo verme yeşil çay

Öncelikle sabah aç karnına içildiğinde, diğer kafein içeren içecekler gibi, su kaybına, mide asitlerinin artmasına ve hazımsızlığa neden olabiliyor. Aynı şekilde hemen yemeklerden sonra içmek de hazımsızlığa ve sindirim sistemi sorunlarına yol açabiliyor. Uzmanlar günde 3 kere ve yemeklerden 45-50 dakika sonrasında tok karnına içilmesini öneriyorlar.

Eklememiz gereken bir şey yemekte hamur işlerini, kebapları, tatlıları mideye indirdikten sonra içilen yeşil çayın size faydası olmayacaktır :). En azından ben test ettim bana pek faydası olmadı. Sağlıklı öğünlerden 1 saat sonra içerseniz hem metabolizmayı hızlandırıyor, hem de yemek sonrası rehavetini azaltıyor.

Her şeyde olduğu gibi yeşil çayın da fazlası zararlı olabiliyor. Uzmanlar günde 5 bardaktan fazla yeşil çay içilmemesini öneriyorlar. Zaten ne kadar çok çay içersem o kadar kilo veririm gibi bir bağlantı da yok :). Sizler için kendimi feda ederek onu da denedim ve gözlemlerime göre beş bardaktan fazla yeşil çay içmek bolca tuvalete gitmeye ve çarpıntıya neden oluyor :).

Son uyarımız gece geç vakitlerde içilirse, metabolizmayı hızlandırdığı için uykusuzluğa neden oluyor, bu nedenle özellikle gece yeşil çay içmenizi önermiyorum :). (Sabahlayan öğrenci ve beyaz yakalı arkadaşlarım, maalesef sizi sadece yeşil çay ayık tutmaya yetmez, size saf kafein öneriyor ve kolaylıklar diliyorum)

Özetle sağlıklı öğünlerden 1 saat sonra içilecek, yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak vücudun yağ yakmasına neden oluyor.

İlginizi çekebilir: Biberiye Faydaları – Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Benzer Yazılar