Tarçın Gerçekten Diyette İşe Yarar mı? Faydaları Nelerdir?

Bugün yine doğanın armağanı olan, muhteşem bir doğal mucize ile karşınızdayım.

Aslında hakkında çok yazılıp çizilen bir baharat olan Tarçın, hayatımızın da çok içinde.

Özellikle Türk mutfağında tatlıların üzerinde tarçını severiz sayarız 🙂  Tabi gel gelelim sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışan bizler için, tarçının başka kullanımları daha önemli şuanda.

Örneğin suya tarçın kabukları atıp onu içiyorsanız işe yarıyor mu emin değilseniz, ben hepsini sizin için araştırdım. Yaptığım tüm araştırmalar sonucunda size Tarçın hakkında her şeyi bulabileceğiniz bir yazı hazırladım.

Yazarken de burnuma sürekli kokusu geldi açıkçası. Siz de hemen içine tarçın kabukları attığınız suyunuzu elinize alın ve okumaya başlayın 🙂

Tarçınlı su ile zayıflama
leziz tarçınlı su

Tarçın Nedir? Tarçın Tipleri Nelerdir?

Wikipedia kayıtlarında Tarçın, Cinnamomum cinsi birkaç ağaç türünün iç kabuğundan elde edilen bir baharat olarak geçiyor.

Tarçın nedir nasıl kullanılır
çok güzel görünmüyor mu?

Tarçın dünyanın dört bir yanında çok çeşitli mutfaklarda; tatlı ve tuzlu yemeklerde, kahvaltılık gevreklerde, atıştırmalık yiyeceklerde, çay ve geleneksel gıdalarda aromatik bir çeşni ve lezzet katkısı olarak kullanılıyor. Tarçının aroması,  esansiyel yağı ve ana bileşeni olan Sinnamaldehit’in yanı sıra Öjenol de dahil olmak üzere birçok başka bileşenden türetiliyor.

Mutfaklarımızda kullanmakta olduğumuz Tarçın, aynı aileden birkaç farklı ağaç türü yetiştirilerek üretilen bir baharat. Karayipler, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve 2016 yılında dünyadaki tarçın ihtiyacının %75’i,  Endonezya ve Çin tarafından üretilmiştir.

Antik Mısır’da insanlar MÖ 2000’den beri Tarçın kullanmaya başlamıştır. Pek hünerli tarçını Ortaçağ’da doktorlar, öksürük, artrit ve boğaz ağrısı gibi durumları tedavi etmek için kullanmışlardır. Bugün ise, Amerika ve Avrupa ülkelerinde karabiberden sonra en popüler olan ikinci baharattır. Bunu da ben demiyorum şu makale diyor.

Tarçın kullanım şekli olarak genellikle toz formunda veya bütün kabuk olarak tercih edilmektedir. Hoş kokusundan dolayı tarçın, esansiyel yağ olarak da kullanılmaktadır.

İki ana tarçın türü vardır: Cassia ve Seylan. İkisinin farklı besleyici değerleri vardır.

Yapılan bazı çalışmalar, tarçındaki bileşiklerin antioksidan, antienflamatuar, antidiyabetik ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bunların yanı sıra tarçının kanser ve kardiyovasküler hastalıklardan korunma sağlayabileceğini ileri süren çalışmalar da bulunmaktadır.

Besleyici Değerleri

Amerikan Tarım Bakanlığı’na göre, 2.6 gram ağırlığında olan, bir çay kaşığı öğütülmüş tarçın şunları içermektedir:

 • Enerji: 6.42 kalori
 • Karbonhidratlar: 2.1 gram
 • Kalsiyum: 26.1 miligram (mg)
 • Demir: 0.21 miligram
 • Magnezyum: 1.56 miligram
 • Fosfor: 1.66 miligram
 • Potasyum: 11.2 miligram
 • A vitamini: 0.39 mikrogram

Ayrıca yine tarçının içerisinde; B ve K vitaminleri, antioksidan kolin, beta-karoten, alfa-karoten, beta-kriptoksantin, likopen, lutein ve zeaksantin bulunmaktadır.

Biliyoruz ki antioksidanlar oldukça hünerlidir. Vücutta oksidatif stresi azaltarak, kanseri, tip 2 diyabeti ve diğer birçok kronik hastalığı önlemede etken durumda olabilirler.

Kilo vermede ise tek başına tarçın kilo verdirir gibi bir şey diyebilmek söz konusu değildir. Fakat bir diyet listesi eşliğinde, günlük minik dozajlarda alınan tarçın, vücudun kilo verme sürecinde oldukça faydalıdır.

tarçının faydaları
besleyici değerleri de harika

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın, sağlığa yararlı antioksidan özelliklere sahiptir.  Bilim insanlarının üzerinde çalıştığı ve kanıtladığı bazı faydaları şu şekildedir:

Mantar Enfeksiyonlarını İyileştirme

Evet, tarçın yağı bazı mantar enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilmektedir.

tarçın yağ formunda kullanımı
Tarçının Yağı da Oldukça Hünerli

Yapılan laboratuvar çalışmasında, tarçın yağının kan dolaşımını etkileyen bir Candida türüne karşı etkili olduğunu görülmüştür.

Candida ne diyen olacak olursa, wikipedia tanımına göre; Candida Albicans, eşeyli çoğalan, diploit, maya tipi bir mantar türü ve insanlarda oral ve vajinal fırsatçı enfeksiyonların etmenidir. Candida cinsine ait 200 tür olmasına karşın Candida enfeksiyonlarının %75’inin sorumlusu Candida Albicans’tır. Türkçe okunuşu da  Kandida Albikanstır.

Tarçın yağının vücutta uzun süre direnebilen bu Candida türüyle savaşta etkili olabilmesinin nedeni, anti-mikrobiyal özelliğidir.

Kan Şekeri Seviyesini Düzenleme

2015 yılında hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, tarçının kan şekeri seviyelerini düzenlediği gözlemlenmiştir.

insülin direnci ve tarçın
kan şekerinin düzenlenmesinde tarçın kullanımı

Buna ek olarak; tip 2 diyabet hastası 60 kişi üzerinde, 40 gün ile 4 ay arası sürede yapılan şu çalışmada,  günde 6 gram kadar tarçın tüketen Tip 2 Diyabet hastalarında, kandaki serum glikozu, trigliseritler, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve toplam kolesterolün daha düşük seviyelerde seyrettiği kaydedilmiştir.

Alzheimer Hastalığını Önleme

Muhteşem tarçın ile hayvan deneylerinde yapılan çalışmalarda Alzheimer hastalığını engelleme yönünde bulgulara da varılmıştır.

alzheimer hastalığında tarçın kullanımı
Sağlıklı ve Alzheimer hastası beyin görüntüleri

Hepimiz biliyoruz ki Alzheimer çaresiz bir hastalık. Özellikle 50’li yaşlarda görülen türlerinde ise ilerlemesi daha da hızlı oluyor. Bugün bu hastalığın bir çaresi olmasa da, eğer genlerimizde yoğun Alzheimer kodu taşımıyorsak, beynimizin yaşlandığında da zinde kalabilmesi için yapılabilecek bir çok şey var.

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneyler ise tarçının Alzheimer hastalığını önlemede de işe yaradığını kanıtlıyor.

Araştırmacılara göre tarçın kabuğu içinde bulunan ve CEppt adı verilen bir ekstrat, Alzheimer semptomlarını önleme gücüne sahip.

Deneylerde tarçında bulunan CEppt ekstraktını alan farelerin beyninde, amiloid plaklarda azalma gözlemlenirken, Alzheimer hastası olan bu farelerin semptomplarında azalmaya paralel olarak, düşünme ve akıl yürütme yeteneklerinde iyileşme yaşanmıştır.

Eğer bu gibi araştırmalar sayıca yeterli bir orana ulaşırsa, bu ekstrakt –  Alzheimer için tedavi geliştirmede yoğun olarak kullanılabilir gibi duruyor.

HIV / AIDS’e  Karşı Koruma

2000 yılında, Hindistan’daki şifalı bitkilerin özleri üzerine yapılan şu araştırmada, tarçının HIV’e karşı korunmaya yardımcı olabileceği tespit edildi.

aıds hastalığı ve tarçın
hıv virüsü görüntüsü

Bilim adamları bu çalışmada bir laboratuarda 69 ekstraktı test ettiler. Cassia Tarçın ve ya tarçın kabuğu özlerinin AIDS etkileşimini ve HIV hareketlerini yoğun şekilde düşürdüğünü gözlemlediler.

Ardından yapılan çalışmalarda bu bilgi sürekli olarak doğrulandı. Yani korkulu rüya AIDS için , doğanın mucizesi olan Tarçın tam bir düşman olarak konumlandı.

Yine 2016 yılında yapılan bu çalışmada Tarçın ekstraktının AIDS’e karşık etkileşim gösterdiği net şekilde görüldü.

Tabi ki bu, Tarçın AIDS’i önlüyor demek değil. Bizler yine çok dikkatli olmalıyız bunu hiç unutmayalım. Yalnız bu şu demek oluyor. AIDS tedavisinde tarçın önemli bir etken olarak yerini alıyor.

Bu hastalıkla mücadelede kullanılan ilaçlarda tarçıjn özünün kullanılması da artık mümkün.

Bilim ne de güzel bir şey değil mi 🙂

MS Hastalığını Önlemede

Araştırmacılar Multiple Sclerosis yani MS hastalığı ile mücadelede, tarçını da test ettiler.

ms hastalığı ve tarçın
MS hastalığı bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır

Yapılan çalışmalardan birinde, araştırmacılar farelere tarçın tozu ve su karışımı vererek bazı testler yaptı. Bu testlere göre tarçının, beynin farklı  bölümleri de dahil olmak üzere, merkezi sinir sisteminde anti-enflamatuar etkisi olabildiği gözlemlendi.

Bu da tam olarak merkezi sinir sistemini etkileyen MS hastalığı için bir umut ışığı oldu.

Çalışmalar ayrıca tarçının, bağışıklık sistemi tepkilerini düzenleyen düzenleme görevi üstlenen T hücrelerini veya “Tregleri” koruyabileceğini gösterdi.

Bu ne mi demek oluyor?

MS hastalarında, vücuttaki Treg  hücreleri seviyeleri sağlıklı bir insana göre daha düşük seviyede oluyor. Bu deneylerde görüldüğü gibi Tarçın eğer bu hücreleri koruyabiliyorsa, MS nedeniyle vücutta kaybolan bazı proteinlerin de korunmasını sağlayabiliyor.

Yine MS hastası olan fareler üzerinde yapılan laboratuvar çalışmalarından birinde bilim insanları, tarçın tedavisinin miyelin seviyelerini düzelttiğini gözlemledi.  Sinir sistemini tamamen etkileyen MS hastalığı, sinir hücreleri üzerindeki miyelin kaplamalarının hasar görmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Miyelin seviyelerinin düzenlenmesi MS hastalığını önlemede etkin bir yardımcıdır. Bu nedenle tarçın MS ile savaşta iyi bir yardımcı görevindedir.

NCCIH, tarçının MS tedavisine nasıl yardımcı olabileceği konusunda daha fazla araştırmayı desteklemektedir. Bu konuda NCCIH tarafından çok sayıda araştırma daha yürütülmektedir.

Kilo Vermede Tarçın

Hepimizin bildiği gibi yapılan araştırmalara göre antioksidan özellik taşıyan baharatlar, vücuda alınan yüksek oranlardaki yağın emilimi ve vücuttan atılması konusunda sistemimize yardımcı oluyor.

Yani kilo almayı önleyen en önemli özelliklerden biri, antioksidan özelliği.

tarçınla zayıflama
tarçın destekli diyetle zayıflayan bir danışan

Tarçın da yüksek antioksidan içeriği ile kilo vermeye yardımcı baharatlar sınıfında başı çekiyor.

Yine vücutta kan şekeri seviyelerini düzenleme etkisi ile de Tarçın iyi bir diyet dostu olarak konumlanmaktadır. Gereksiz açlık hissinin engellenmesinde vücudumuza yardımcı olarak, diyet listelerimizi uygularken işimizi kolaylaştırır.

Örneğin yapılan bir çalışmada; 6 kişi, 14 gr baharat karışımı içeren tabakları tükettikten sonra kan testlerine tabi tutuldu. Kan testleri sonuçlarına göre; kanda antioksidan aktivitenin% 13 arttığı, insülin yanıtının% 21 düştüğü ve trigliseritlerin % 31 düştüğü görüntülendi.

Tarçının yoğun antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri, vücudun yiyecekleri daha iyi işlemesini ve genel anlamda sağlıklı bir vücudu teşvik etmektedir. Bununla birlikte kilo vermede de etken bir yardımcı rolündedir.

Yalnız pek tabi ki; tek başına sadece tarçın tüketmenin uzun süreli kilo kaybına yol açmayacağına dikkat etmek önemlidir.

Sağlıklı bir beslenme programı olmaksızın kilo vermeyi beklemenin anlamsız olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Fakat kilo verme yolunda hedefe ulaşmada beslenme planımıza tarçını eklemek mutlaka işe yarayacaktır.

Bir çay kaşığı tarçın, vücutta açlık hissini engelleyen günlük lif ihtiyacını başarılı şekilde karşılamaktadır. Çünkü bir çay kaşığı tarçında 1.6 gram lif bulunmaktadır.

Kronik Yaraların Tedavi Edilmesinde

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda,nane ve tarçından gelen antimikrobiyal bileşikleri, hem bakteriyel biyofilmleri öldürebilen hem de iyileşmeyi aktif olarak teşvik edebilecek küçük kapsüllere paketlemenin bir yolunu bulduğunu söylemekteler.

Bu da tarçının, enfekte yaraları tedavi etmek için kullanılan bir ilacın parçası olabilmesi anlamına geliyor.

Kardiyovasküler Hastalıkların Risklerini Azaltmada

Tarçın içerisindeki çeşitli etken bileşikler, kardiyovasküler sisteme fayda sağlayabilmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda tarçın içeriğindeki Sinemaldehid bileşeninin basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Örneğin 2014 yılında yapılan bir çalışmada, tarçın ve aerobik antrenmanını içeren uzun süreli bir tedavi gören deney farelerinin, kalp fonksiyonlarının çok daha iyi bir hale geldiği görülmüştür.

Kanserle Savaşta

Bu konu da aslında oldukça mühim bir konu.

Çeşitli araştırmalar ve makaleler, tarçının içinde bulunan Sinnamaldehid bileşeninin, anti-tümör ve anti-kanser özelliklere sahip olabileceğini belirtmektedir.

kanserle savaşta tarçın
normal ve kanser hücresi karşılaştırması

Örneğin şu laboratuvar çalışmasında, bilim adamları tarçın ve kakule özü kullanarak farelerde  oluşan kanserli hücreleri tedavi etmişlerdir. Bu çalışmadaki testlerde, tedavi altına alınan farelerin melanom hücrelerinde, daha düşük seviyelerde oksidatif stres bulunmuştur.  Bu da kanserle savaş için önemli bir etkendir.

Bu zorlu hastalığa yakalananların doktorlarıyla da mutlaka istişare ederek tarçın kullanımına yönelmesi söz konusu olabilir.

Diyetlerimiz İçin İpuçları

Tarçın tatlı veya tuzlu yemeklerde kullanılabilir. Kendine özgü kokusu ise, içerdiği ve vücuda çok da faydalı olan Sinnamaldehid’in bir sonucudur 🙂

Diyet Listemize Tarçın Eklemek İçin Neler Yapabiliriz:

 • Şeker ihtiyacımızı azaltmak için yulaf ezmesi üzerine bir tutam tarçın serperek yiyebiliriz.
 • Evde yaptığımız kek, kurabiye, ekmek ve elma püresi gibi bir çok yiyeceğe tarçın ekleyebiliriz.
 • Canımız tatlı bir şölen mi çekiyor? O zaman düşük şekerli bir ziyafet için tarçın ve elma ile bir gözleme yapabiliriz.
tarçın yemeklerde kullanılabilir
tarçınlı tarçınlı ohh miss

Yan Etkiler

Kısa vadede, bir baharat veya ek gıda olarak normal miktarlarda tarçın tüketmek çoğu insan için güvenli. Bilinen bir rahatsızlığımız yoksa Tarçının da kötü bir yan etkisi görülmemektedir.

Tabi abartıp da kilolarca Tarçın yemeye de kalkmayın. Her şeyin fazlası zarar arkadaşlar 🙂

Bununla birlikte, Tarçının içeriğinde yer alan Kumarin bileşeni kan inceltici etkiye sahiptir. Doğal bir lezzet verici etken madde olmakla birlikte, aynı zamanda vücuttaki kan değerlerinde eksiklikler olması halinde yan etkilere neden olabilir.

Bu nedenle; diyabet hastasıysanız ya da karaciğer rahatsızlığınız varsa tarçın kullanımında mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü sürekli ve fazla dozajlarda kumarin, bu hastalarda karaciğer hasarına yol açabilir ve kan pıhtılaşmasını etkileyebilir.

Yine farklı rahatsızlıklara sahip isek, tarçını tıbbi tedavi için kullanma yoluna gitmemeliyiz. Her zaman doktorumuzla görüşerek kullanacağımız ilaçları, tedavileri ve ek gıdaları buna göre ayarlamalıyız.

Tarçınlı Yiyecek Fikirleri

En başından beri bahsettiğim gibi tarçın kabuğu ve tozu dünyanın her yerinden çok farklı mutfaklarda kullanılmakta. Özellikle Hint, Meksika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika dahil olmak üzere birçok etnik mutfak, tarçını tuzlu yemeklerde birincil baharat olarak kullanmaktadır.

Bu araştırmayı yaparken sizin için bulduğum bazı tarçın kullanma çeşitleri aşağıdaki gibi :

tarçınlı atıştırmalık
tarçınla kavrulmuş badem

Tarçınla Kavrulmuş Badem

Alın size sağlıklı ve keyifli bir atıştırmalık. Bol miktarda yaparak bir kenara koyabilir ve arada atıştırabilirsiniz. Böylece tatlı krizleri ile başa çıkmak kolaylaşır.

Tarçınlı Hamur

İster kahvaltıda ister atıştırmalık. Ekmek hamuruna tarçın ve çok az şeker ekleyerek lezzetli minnoş ekmekçikler yapmış olursunuz.

Tarçınlı Elmalı Tart

Tarçınla elmayı birbirine yakıştırmayan yoktur herhalde. Çok büyük kriz anlarında şeker kullanmadan tarçın ve elma ile tatlandıracağınız bir tart kilo verme sürecinde işleri kolaylaştırabilir.

Tarçınlı Tavuk

Fırında güzelce hazırlayacağınız tavukta tatlandırıcı olarak tarçın kullanın. Çok lezzetli oluyor. Hatta biraz daha tatlı bir tat sevennler elma püresi ile tarçını karıştırarak da tavuğa sürebilirler.

Tarçınlı Şehriye Çorbası

Evde grip olan varsa tavuk suyuna şehriye çorbası muhteşem bir yemek oluyor. İçine biraz da tarçın atsanıza. Muhteşem tadı ile daha çabuk da iyileşebilirsiniz J

tarçın ve çorba
Tarçınlı mısırlı nefis çorba

Evet tüm bu bilgiler umarım sizin için de yararlı olmuştur.

Tarçın hakkında bu kadar bilgilendiğimize göre gelsin tarçınlı denemeler. Instagram sayfanızda tarçınlı denemeler yaptığınızda bizi etiketleyebilirsiniz.

Bu arada zayıflama sürecinde tok tutan bitkilerden sonra, tok tutan baharatı da aldık kenara koyduk.

Bunlardan oluşturulan kürler için de araştırmalar yapıyorum merak etmeyin. Yakında onlar da sizlerle olacak.

 

Benzer Yazılar