Şok Diyet – 1 Haftada 4 Kilo Vermek İçin İpuçları

Eğer şok diyet ile 1 hafta gibi kısa bir sürede 4 kilo vermek istiyorsanız o zaman çok etkili bir plana sadık kalmanız gerekiyor.

Bu yazıda yer alan ipuçları Hollywood ünlüleri ve profesyonel sporcuların beslenme uzmanı Rudy Mawer’ın kendi danışanlarına önerdiği yöntemler doğrultusunda hazırlandı.

Yazıya başlamadan önce her zaman aklımızda tutmamız gereken şey bu tip şok diyet ve hızlı kilo verme yöntemleri uzun vadeli kilo kontrolü sağlamaz ama kilo verme yolculuğuna başlarken motivasyonunuzu yükseltebilir. Bir diğer uyarımız da anoreksi veya başka bir yeme bozukluğunuz varsa bu plan sizin için uygun olmayabilir.

1 Haftada 4 Kilo Verilir mi?

1 haftada 4 kilo vermek kesinlikle mümkünr fakat bu verilen kilolar sadece yağ kütlesinden olmayacaktır. Bu tip şok diyet programları ile yağ yakmak için gereken kalori miktarı nedeniyle 4 kilo saf vücut yağını 1 hafta içerisinde güvenli bir şekilde yakmak mümkün değildir.

Verilen kiloların çoğu vücut yağından gelse de, bu yöntemler ile vücudunuzdan atacağınız kilolar içinde vücudunuzdaki fazla sular da olacaktır. Bunun nedeni bu diyetin vücudunuzdaki insülin seviyesini düşürmesi ve vücudumuzdaki suyu bağlayan depolanmış karbonhidratlardan kurtulmasını sağlamasıdır. Vücudunuz sadece 300-500 gram depolanmış karbonhidrat tutmasına rağmen, depolanan karbonhidrat bu ağırlığın yaklaşık üç katı kadar su tutulmasını sağlar.

İşte 1 haftada 4 kilo vermek için takip etmeniz gereken 4 adım;

1- Şok Diyet Sırasında Daha Az Kalori Tüketin

şok diyet az kalori

Kilo vermek için tabii ki daha az kalori tüketmemiz gerekiyor. Hızlı kilo vermek için alınan kalorileri azaltmak kesinlikle en önemli adım ve tüketilenden daha fazla kalori harcanmazsa yağ yakmanın imkanı yok.

Alınan kalorileri azaltmanın zor olduğunu biliyoruz ama bunu kolaylaştırmak için bazı yöntemler de var;

Aldığınız kalorileri sayın. Yediğiniz yiyecekleri tartın ve kaydedin. Aldığınız kalori ve besin miktarını takip etmek için bir kalori sayma uygulaması kullanın.

Sadece yemeklerde yiyin. Tüm atıştırmalıkları kaldırın ve akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemeyin.

Sos kullanmayın.
Tabağınızı taze ve buharda pişmiş, düşük karbonhidratlı sebzeleri doldurun. Hafta boyunca nişastalı karbonhidrat içeren sebzeler ve yağ tüketmeyin.

Yağsız proteinler tüketin. Tavuk, balık, hindi gibi az yağlı proteinler tüketin ve pişirirken ilave yağ kullanmayın.

Kalorilerinizi içmeyin. Su, çay, kahve veya bitki çayları için. Yedi gün boyunca süt, ayran ve şekerli içeceklerden uzak durun.

2- Daha Az Karbonhidrat Ve Daha Çok Yağsız Protein Tüketin

Sadece birkaç gün boyunca düşük karbonhidratlı bir diyet uygulayarak hızlı kilo verebilirsiniz.

Aslında, birçok araştırma düşük karbonhidratlı bir diyetin kilo vermek ve sağlığı iyileştirmek için çok etkili bir yol olduğunu göstermiştir. Kısa süreli olarak daha az karbonhidrat tüketmek ayrıca vücuttaki fazla su ağırlığını ve şişkinliği azaltabilir.

Bu nedenle düşük karbonhidrat diyetine başlayan insanlar genellikle diyete başladıktan çok kısa bir süre sonra kilo vermeye başlarlar.

Buna ek olarak, bol miktarda az yağlı protein tüketmek hem metabolizmanızı hızlandırır hem de iştahınızı azaltır. Yedi gün boyunca hiç nişastalı karbonhidrat ve şeker tüketmemeyi veya büyük ölçüde azaltmayı deneyin. Düşük karbonhidratlı sebzelerle birlikte, yumurta, yağsız et ve balık tüketin.

3- Şok Diyet Sırasında İşlenmiş Gıdalar ve Abur Cubur Tüketmeyin

İşlenmiş gıda derken içine, raf ömrünü uzatmak için koruyucular ve ürünün lezzetini daha çekici kılmak tuz, şeker ve yağ gibi maddeler konulmuş gıdaları kastediyoruz.

Şok diyet uygularken işlenmemiş ve mümkünse taze yiyeceklerle beslenmek işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü işlenmemiş taze gıdalar hem daha besleyici hem de daha doyurucudur. Bu da aç kalmadan daha az kalori almanızı sağlar.

Mümkünse yedi gün boyunca içinde az sayıda malzeme olan yiyecekler tüketmeye çalışın. Yağsız ızgara etler, buharda pişmiş yağsız düşük karbonhidratlı sebzeler, haşlanmış yumurta gibi gıdalar yemek hem doymanıza hem de düşük kalori almanıza yardımcı olur.

4- Egzersiz Yapın ve Aktif Olun

şok diyet ve egzersiz

Egzersiz yapmak ve aktif olmak, yağ yakmanın ve kilo vermenin en iyi yollarından biridir.

Ağırlık kaldırma gibi direnç antrenmanları tıpkı düzenli aerobik antrenmanlar gibi kilo vermenizi sağlar. Ayrıca kas kütlesinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca direnç antremanları vücudumuzun karbonhidrat depolarını tüketmek ve su ağırlığını azaltmak için harika bir yöntemdir ve bu da şok diyet sırasında hızlı kilo vermeyi sağlar.

Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) bir diğer çok etkili antrenman yöntemidir. Araştırmalar, 5-10 dakikalık HIIT egzersizlerinin kilo kaybı açısından düzenli egzersizin beş katı kadar fazla fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Kaynak.
HIIT egzersizleri kaslarımızdaki karbonhidrat depolarını tüketir, metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakıcı hormonların salgılanmasını sağlar yani kısaca kilo ve yağ kaybını hızlandırır.

Bir hafta içinde 4-5 kere %100 ciddiyetle 5-10 dakikalık HIIT egzersizi yapmak bu şok diyet programının başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.

HIIT ve direnç egzersizlerinin yanında günlük hareket miktarınızı da artırmanız daha çok kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Aslında dinlenme veya egzersiz yapmadığınız günlerde ne kadar aktif olduğunuz kilo kaybı için çok önemli bir rol oynar.

Yürüme, bisiklete binme, merdiven çıkma, daha fazla ayakta durma ve hatta evi temizleme gibi basit yaşam tarzı değişiklikleri daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Bu şekilde diyetinizi ve egzersiz programınızı değiştirerek sadece bir hafta içinde çok fazla kilo verebilirsiniz.

Bu saf yağ kaybı olmasa da, size daha sürdürülebilir bir diyet izlemeniz için gereken başlangıç ve motivasyonu sağlayabilir.

Bu tarz şok diyet yapan kişilerin genellikle diyet bittiğinde tekrar kilo almaya başladıklarını unutmayın. Bu nedenle hafta bittiğinde kilo vermeye devam edebilmeniz için sizin için daha sürdürülebilir bir diyet listesi uygulamalısınız.

Benzer Yazılar