Sinameki Çayının Faydaları ve Kilo Verme

Sinameki çayı Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından sağlığa faydalı onaylanmış gıdalardan bir tanesidir. En önemli yararları arasında kilo kaybına yardımcı olmak, kabızlığı tedavi etmek, iltihabı azaltmak ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olmak sayılabilir. 

Sinameki Nedir?

Sinameki, 250’den fazla farklı tür içeren çalı biçimli ağaççıklardır. Genelde tropik bölgelerde yetişmekle birlikte bazı türler ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyıları gibi daha ılıman iklimlerde de yetişebilir. Sinameki bitkisinin sarı veya yeşil küçük yaprakçıkları vardır ve sinameki çayı işte bu yapraklarından elde edilir. Sağlığa çok faydalı bu bitkinin en popüler iki türü Cassia angustifolia ve Cassia accutifolia’dır. Sinameki çayı tatlı bir tada sahip olmakla birlikte içtikten sonra ağızda hafif mavru bir tat bırakabilir. Bu nedenle, genelde yeşil çay ile karıştırılarak veya biraz bal eklenerek içilir.

Sinameki Kilo verme

Sinameki Çayının Yararları

Sinameki Çayı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sinameki çayı, vücuttaki zararkı toksinlerin ve zararalı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu da özellikle diyet yapan kişilerde kilo kaybını teşvik eder. Beslenme ve egzersiz programınıza bu çayı da eklemek kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Kabızlık Giderir

Çayında bulunan etken maddeler müshil etkisi ile bağırsakların hareketini teşvik eder ve kabızlığın tedavisine yardımcı olur. Bu nedenle Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) müshil olarak sinameki kullanımını uygun görmüştür. 

Güçlü etkileri olduğundan 12 yaş ve üstü yetişkinler için önerilen tüketim miktarı günde 17 miligramdır. Çocuklarda ise günde 8,5 miligram kullanılması önerilir. Kaynak.

Hemoroid Tedavisinde Kullanılabilir

Müshil etkileri nedeniyle anal fissürlerin ve diğer hemoroidlerin şişmesini azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Hazımsızlık Tedavisinde Kullanılabilir

Özellikle kronik olarak şişkinlik, mide ve bağırsak krambı veya hazımsızlık ile mücadele ediyorsanız, sinameki çayı bağırsaklarınızı rahatlatarak sindirimin normale dönmesine yardımcı olacak ve rahatsızlıklarınızı azaltacaktır. Kaynak.

İdrar Söktürücüdür (Diüretik)

Sinameki çayı diğer etkilerinin yanında ayrıca idrar söktürücü olarak bilinir, yani idrara çıkma uyarır. Bu da vücuttaki fazla tuz, yağ, toksin ve sıvıların atılmasını sağlar. Güçlü etkileri nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır çünkü çok nadir de olsa bazı kişilerde vücutta su azalmasına (dehidrasyona) neden olabilir. Bu nedenle çay ile birlikte bolca su içtiğinizden emin olun.

Cilt Bakımında Kullanılabilir

İçerdiği tanin, reçine ve uçucu yağlar nedeniyle sinameki çayı, yaraları, yanıkları ve saçkıranlarını tedavi etmek için kullanılır. Anti-bakteriyel özellikleri ayrıca akne ve diğer cilt hastalıklarıyla mücadelede de faydalıdır.

Saç Bakımı ve Boya İçin Kullanılabilir

Bu bitki ile saçlarınızı yıkamak saçlarınızın daha güçlü, daha kalın ve hacimli olmasını sağlayacaktır. Saçları güçlendirirken içerdiği maddeler saçlarınızın rengini sarı renge doğru açar. 

Antiparaziter Etkileri Vardır

İçinde bulunan bazı etken maddeler anti-parazitik etkiye sahiptir. Sizin yeteri kadar besin almanızı engelleyen bağırsak solucanlarını ve diğer bağırsak parazitlerini yok ederek sağlığınızı korur.

İltihap Giderici (Antienflamatuvar) Etkileri vardır

Geleneksel tıpta sıklıkla baş ağrısı, ateş, eklem ve doku iltihabı dahil olmak üzere çok çeşitli iltihabi durumları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Kaynak.

Sinameki Çayı Nasıl Demlenir?

Sinameki zayıflama

Çayımızı demlemek için öncelikle 1 kupa dolusu kaynar su alıyoruz, bu kupamızın içine en 1 çay kaşığı sinameki yaprağı atıyoruz ve 10 dakika demlenmesine izin verip çayımızı süzüyoruz. Daha sonra çayımızın içine damak tadımıza göre bir miktar bal ekliyoruz ve afiyetle içiyoruz.

Çayın kabızlık giderici etkileri çayı tükettikten birkaç saat sonra ortaya çıkacaktır. Eğer sinameki çayını diğer faydaları için içiyorsanız başlangıçta vücudunuzda ne gibi etkileri olacağını görmek için daha az miktar yaprakla demlemenizi ve dikkatli tüketmenizi öneririm. 

İçerdiği etken maddeler çok güçlü olduğu için, sağlığa bir çok faydası olan bu şifalı çayı özellikle hamilelik ihtimali olan, düzenli ilaç kullanan kişilerin ve emziren annelerin tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalarında fayda var.

İlginizi Çekebilir: Zencefil Hakkında Bilmeni Gereken Her Şey

 

 

Benzer Yazılar