Sigara İçenler COVID-19 Karşısında Risk Altında mı?

Son günlerde her yanımızı saran Korona Virüsü yüzünden her şeyi sorguluyoruz ve cevaplar arıyoruz. Hep beraber çok çaresiz hissediyoruz ne yazık ki… Biz de Korona hakkında çok detaylı bir yazıyı daha önce blog’umuzda yazmıştık. Buradaki linke tıklayarak Covid-19 hakkında tüm bilgileri okuyabilirsiniz.

Bu korkunç virüs hepimizin bildiği gibi, kronik hastaları ve yaşlıları geri dönülemez şekilde etkileyebiliyor. Peki sigara içenler için durum ne?

Sigara kullanmak da bir kronik hastalık sayılır mı? Sigara kullananlar Covid-19’a yakalanırsa ne olacak? Hayatını kaybedenlerin çoğunluğu sigara mı içiyor?

Evet hepimiz sigaranın sağlığa inanılmaz zararlı olduğunu ve içmememiz gerektiğini biliyoruz. Ama bunu bilmesine rağmen içmeye devam edenler için bir araştırma yaptık.

sigara içmek zararlıdır
KAMU SPOTU: SİGARA SAĞLIĞA ZARARLIDIR!

Bu yazımızda, COVID-19 ve sigara kullanımı hakkında sıkça sorulan soruları derledik ve uzman değerlendirmelerini baz alarak cevapladık.

Umarız merak edenlere bir faydası olur.

Sigara İçenler Covid-19 Olursa Ne olur?

sigara ve korona riskleri

Sigara içen kişiler biliyoruz ki genellikle akciğer ve göğüs enfeksiyonları gibi solunum yolu enfeksiyonları açısından daha yüksek risk altındadır. Ancak şu ana kadar yapılan uzman açıklamalarında sigara içen kişilerin COVID-19 riskinin daha yüksek olduğuna dair doğrudan bir yargı bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, akciğer sağlığı zayıf olanlar, kardiyovasküler hastalıklara sahip olanlar ve kanser gibi sigaradan kaynaklanabilecek diğer rahatsızlıklara sahip olanların, virüs bulaştığı anda daha yüksek risk altında olduğu kesin.

Hali hazırda sigara içen bir kişinin, bu komplikasyon riskini azaltmak için sigarayı ne kadar süre bırakması gerektiği henüz açık bir şekilde belirtilmemiştir.

Sigara Kullananların Koronadan Enfekte Olma Olasılığı Daha mı Fazla?

kovid risk grubu

Sigara içen kişilerin Corona Virüsü alma olasılığının daha yüksek olduğuna dair yeterli kanıt olmasa da, genel olarak akciğer ve göğüs enfeksiyonlarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bu da aslında, sigara içen kişilerin sigara içmeyenlere kıyasla, COVID-19 alma riskinin daha yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Ayrıca, sigara içerken çokça yapılan elden ağza hareketi, sigara içen kişilerin yüzlerine ve ağız bölgesine daha sık dokunmasına neden olmaktadır. Tabi ellerin yüz bölgesinde bulunması COVID-19’a karşı daha savunmasız olunabileceği anlamına gelmekte. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü de daha önce açıklama yapmıştı buradaki linkte sitelerinden konuya bakabilirsiniz.

Herhangi bir tütün veya tütün ürününü (sigara, elektronik sigara veya nargile gibi) paylaşmak yani ağızdan ağıza içmek de COVID-19’un yayılma riskini inanılmaz derecede artırabilir. Kesinlikle bugünlerde tercih edilmemeli.

Sigara İçenlerin Virüsü Kapması Durumunda Ciddi Komplikasyonlar Yaşama Olasılığı Daha mı Yüksek?

sigara ciğerlere zarar verir

Sigara içenler için kötü bir haber ama ne yazık ki tütün ürünleri kullananların COVID-19’dan daha ciddi şekilde etkileneceğini gösteren kanıtlar her geçen gün tüm dünyada artmaktadır.

Aslında nedeni de basit. Biliyoruz ki sigara içmek akciğerlere ciddi zarar verir ve ciğerlerin çalışma kapasitesi düşer. Normal bir insanın akciğerleri de doğal olarak mukus üretir, ancak sigara içen insanların akciğerlerinden temizlenmesi çok zor olan ve daha kalın bir mukus tabakası vardır. Bu mukus ne yazık ki akciğerleri tıkar ve bu şekilde bir ciğer enfekte olmaya daha eğilimlidir.

Sigara içmek aynı zamanda bağışıklık sistemini de etkiler ve enfeksiyonla savaşmayı zorlaştırır.

Ayrıca, kardiyovasküler hastalık ve kanser gibi diğer sağlık rahatsızlıkları olan kişilerin COVID-19’un ciddi komplikasyonlarına maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğuna dair kanıtlar çoktur. Sigara içmek de bu durumların çoğunun riskini arttırır.

Hayatını Kaybedenlerin Çoğunluğu Sigara Kullanıcısı mı?

covid pozitif vakalar türkiye
1 Nisan 2020 itibariyle Türkiye’de pozitif korona vakaları haritası

Bu konuda son günlerde dünyanın çeşitli yerlerinde farklı açıklamalar yapılıyor. Ama rakamsal olarak net bir bilgi henüz paylaşılmamış. Fakat genel olarak sigara kullananların, içmeyenlere göre daha riskli bir gruba dahil oldukları farklı ülkelerdeki farklı uzmanlar tarafından belirtilmiş durumda.

Eskiden Sigara İçiyordum ama Bir Süre Önce Bıraktım. Peki Hala COVID-19 riskim daha mı yüksek?

sigara içmek coronayı tetikler mi

Eskiden sigara kullanıcısı olanların, hiç sigara içmemiş insanlara kıyasla Corona Virüsü kapma riskinin daha yüksek olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Sigara içen insanlar genel olarak akciğer enfeksiyonu riski altındadır, ancak sigarayı bıraktıklarında akciğerlerin nispeten hızla iyileştiği bilinir. Fakat daha önce hiç içmemiş biri kadar sağlıklı bir ciğere erişmek ve şartların eşit olup olmadığına emin olmak için ne kadar süre geçmesi gerekir bilinememektedir.

Ancak bilimsel verilere bakıldığında şu söylenebilir. Daha önce sigara içtiyseniz ve şimdi bıraktıysanız, muhtemelen hala sigara içiyor olmanızdan çok daha düşük bir risk grubu içerisine girersiniz. Çünkü hali hazırda sigara içiyor olmak ciğerlerimizin iyileşmesine hiç fırsat tanımamış olmak demektir ve ciğerler daha savunmasızdır. ciddi komplikasyon riski (virüs bulaşmışsa) olacaktır.

Korona Olma ve Olası Ciddi Komplikasyonların Riskini Azaltmak için Ne Kadar Süreyle Sigarayı Bırakmış Olmak Gerekir?

ciğerlere koronanın verdiği zarar
Korona etkisindeki bir akciğer

Aslında demin de bahsettiğimiz gibi, şu anda bu cevap COVID-19 için özel olarak bilinmemektedir.

Ancak sigarayı bırakmanın birkaç ay içinde akciğer sağlığını çok daha fazla  iyileştirdiği tüm bilimsel çalışmalarda kanıtlanmıştır. Sigara bırakanların bronşit ve zatürree gibi akciğer enfeksiyonu oranları da her zaman azalır.

Sigara Bırakma İlaçlarını Kullanmak Bu Dönemde Riskli mi?

korona günlerinde sigara bırakma

Sigara içenler için piyasada var olan nikotin bantları ya da sigara bırakma ilaçları, genellikle sigaranın yoksunluk belirtilerini azaltan ve süreci kolaylaştıran desteklerdir.

Şuanda Covid-19 özelinde bu ilaçların bilinen herhangi bir komplikasyonu yoktur. Fakat virüs yeni olduğu için konu hakkında yapılan olumlu ya da olumsuz herhangi bir çalışma da bulunmamaktadır.

Bu ilaçları zaten kullanıyorsanız, doktorunuzla da görüşerek bu ilaçları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Fakat sigarayı bırakma konusunda destek almak için bu ilaçları kullanmaya yeni başlayacaksanız, öncelikle doktorunuza ya da Sağlık Bakanlığı’nın yardım hatlarına danışabilirsiniz.

Şu anda Sigarayı Bıraksam COVID-19 ve Olası Komplikasyon Riskini Azaltmış Olur muyum?

tütün ürünleri ciğerlere zarar veriyor

Açıkçası Korona Virüsü özelinde bunun netliğe kavuşturulmuş bir çalışması bulunmamaktadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi sigarayı bırakmak her ne zaman olursa olsun akciğerlere temizlenme şansı verir.

Çok uzun yıllardır sigara içiyor olabilirsiniz. Fakat şuan bıraksanız birkaç ay içinde akciğer sağlığınızın bugüne göre çok daha iyi olacağı bir çok çalışma ile kanıtlanmıştır.

Dolayısıyla çok geç demek yerine bırakmayı tercih ederseniz, önümüzdeki 12 ay boyunca Corona tehdidi ile yaşama ihtimalimize karşı oldukça iyi bir önlem almış olursunuz.

Benzer Yazılar