Sandaloz Sakızı ve Faydaları

İtiraf edin, adını siz de bir dost sohbetinde Sandaloz Sakızı adını mutlaka duydunuz.

Ben açıkçası hayatımda ilk defa sandaloz sakızını bir arkadaşımdan duydum. Eminim kendisinden bir mucize gibi bahsedildiğini duysa, kendisi de çok mutlu olurdu 🙂

Tabi ben her zaman zayıflatan her şeye sempati duymuş bir insan olarak hemen araştırdım. Araştırmalarımdan Sandaloz Sakızı hakkında edindiğim bilgileri bu yazıda sizin için derledim topladım anlatıyorum.

Sandaloz Sakızı Nedir?

Sandaroz Sakızının İngilizcesi Gum Sandarac.

sandaloz sakızı ağacının görüntüsü

Bu sakız küçük selvi benzeri bir ağaç olan ve 6 metreye kadar uzayabilen Tetraclinis Articulata adlı bir ağaçtan elde edilen bir reçinedir. Bu reçineli ağaç Türkiye topraklarında yetişmiyor ne yazık ki. Kendisi, Afrika’nın kuzeybatısında yetişiyor ve hatta Malta’nın ulusal bitkisi. Bölgede uzun yıllardan beri tıbbi tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Ağacın bu kıymetli reçinesi kendiliğinden gövdesinden sızıp bir kabuk oluşturuyor. Ticareti yapılan bölgelerde ağacın bu kabuğu üzerinde kesimler yapılıyor ve havayla birleşen reçine katılaşıyor. Ardından yetiştiği bölgede toplanarak tüm dünyaya ihracatı yapılıyor. Hakkında daha detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz.

Bu sakız taneciklerinin rengi genellikle az açık sarı veya beyazımtırak ve üzerinde tozlumsu bir tabaka ile kaplıdır. İlk bakıldığında görüntüsü limon tuzuna benzer ve aslında çok da yenilesi bir duruş sergilemez. Fakat kendisi ağrı kesici etkisinin yanı sıra dünyada çok sayıda diyet listesinde yağ yakma amaçlı olarak kullanılabilecek hünerlere sahiptir.

Ayrıca erirken yaydığı hoş koku nedeniyle tütsü olarak da kullanılmaktadır ve bu şekilde de şifa yaydığı söylenmektedir.

Sandaloz Sakızı Kilo Verdirir mi?

Sandaloz sakızı içeriğindeki asidik yapısı sayesinde vücutta yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. Yağ yakımının hızlandığı vücut doğal olarak kilo kaybı da daha kolay gerçekleşmektedir. Bu konuda çeşitli araştırmalardan birini buraya ekliyorum. Detaylı okumak öğrenmek isterseniz şöyle alalım sizi.

Sandaloz sakızı aynı zamanda metabolizmayı hızlandırırken bağırsakların çalışmasını da kolaylaştırır. Böylece vücutta yakılan yağlar kolayca dışarı atılır. Hızlanan metabolizma sayesinde kilo vermek daha kolay hale gelir.

Yine içeriğindeki 4-epidehidroabietik asit, sandarakopimarik asit, sandarakopimarinol asit sayesinde diyetlere de büyük yardımcıdır. Detaylı görmek isterseniz buyrun tıklayın.

Kalıcı kilo vermek amacıyla çıktığımız diyet yolunda sandaloz sakızı gün içinde uzun süre tokluk hissi sağlayarak işimizi kolaylaştırır.

Nasıl Kullanılmalı?

sandaloz sakızı faydaları

Sandaloz sakızı ülkemizde yetişmiyor fakat bütün aktarlarda bolca bulunuyor. Hatta bazı bitkisel çay karışımlarının içinde de sandaloz sakızına yer veriliyor (Bu tür karışık bitkisel çaylar hakkında incelemeler de yazacağım sizin için).

Aktardan alacağınız sandaloz sakızını semtinizdeki aktarda bulamazsanız üzülmeyin. İnternette bir çok pazar yerinde de rahatça bulabilirsiniz.

Sandaloz sakızını aldığınızda kırık kırık parçalar halinde olduğunu zaten göreceksiniz. Fındık büyüklüğünde bir sakızı dilerseniz havanda döverek toz haline getirip, bir bardak suya eklediğiniz bir yemek kaşığı elma sirkesi eşliğinde içebilirsiniz.

Ya da sandaloz sakızı tanesini ağzınıza atarak çiğneyebilirsiniz. Kendisi kolay kırılan bir kabuğa sahip ve dişinize zarar vermez. Yine sakızı çiğneyip, bir bardak suya eklediğiniz bir yemek kaşığı elma sirkesi ile yutabilirsiniz. Afiyet Olsun 🙂

Sandaloz Sakızı ve Elma Sirkesi Faydaları

Aslına bakarsanız bu tamamen doğal ve muhteşem bir birliktelik.

sandaloz sakızı ve elma sirkesi ile zayıflama

Uzun yıllardan beri, metabolizmayı hızlandırmak için ev yapımı elma sirkesi içen tanıdıklarım vardı. Yani hepimizin de aşina olduğu gibi elma sirkesi de popüler bir metabolizma hızlandırıcı.

Çeşitli kaynaklardan araştırdığım bu birlikteliğin hediyelerini sizin için aşağıdaki şekilde özetleyebilirim. Bu süper ikili birlikte tükettiğinizde size sağlayabilecekleri faydalar:

  • Bu ikili günlük beslenme listenizi destekler ve tokluk hissi yaşamanızı sağlar ve her gün düzenli kullanıldığında yağ yakıcı bir etki gösterir.
  • Bu ikilinin birlikteliği metabolizmanızı hızlandırır. Yediklerinizi eritmeniz ve kalorileri yakmanız kolaylaşır ve tansiyonun daha kolay dengelenmesine destek olur.
  • Sandaloz sakızı ve elma sirkesi birlikte ve düzenli kullanımda bağırsak hareketlerini düzenler ve daha sağlıklı bir sindirim sistemi döngüsüne destek olur.

Peki Ben Kullanıyor muyum?

Ben sandaloz sakızı ve elma sirkesini, dönem dönem bir arada kullanıyorum.

Beslenme listemin her zaman dengeli olmasına özen gösteriyorum.  Aynı zamanda bu gibi doğal bitki mucizelerini de farklı zamanlarda aylık periyotlarda mutlaka tüketiyorum.

Siz de sandaloz sakızı tüketiyorsanız tecrübelerinizi benimle paylaşabilirsiniz 🙂

İlginizi çekebilir: Neden Mate Çayı İçmelisiniz?

Benzer Yazılar