Metabolizma Hızlandırma

Metabolizma hızlandırma özellikle kilo vermek isteyen kişiler için çok önemlidir. Çoğu insan hızlı bir metabolizmanın genel sağlık için iyi olduğunu bilir, ancak nasıl yapılacağından emin değildir.

Kısaca metabolizma, bedenimizde gerçekleşen tüm kimyasal reaksiyonları tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu kimyasal reaksiyonlar vücudunuzu canlı ve çalışır halde tutar.

Yaş, cinsiyet ve genetik faktörler metabolizma hızına etki etse bile mevcut durumumuz ne olursa olsun, hepimiz metabolizmamızı hızlandırabilir, daha hızlı kilo verebilir ve daha çok yağ yakabiliriz.

Bu yazıda metabolizma hızlandırma için yer alan önerilere uyarak siz de istediğiniz kiloya daha kolay ulaşabilrisiniz.

Her Öğünde Bolca Sağlıklı Protein Tüketin

Yemek yemek metabolizmanızı birkaç saat boyunca hızlandırabilir. Bunun nedeni sindirim sürecinin de kalori tüketmesinden kaynaklanır. Bu duruma gıdaların termik etkisi denir.

Yenilen gıdaların termik etkisi ne kadar fazlaysa, metabolizmayı hızlandırmaya o kadar etki ederler. Proteinlerin termik etkisi en fazladır bu nedenle metabolizma hızında en fazla artışa neden olur. Kaynak.

Ayrıca sağlıklı proteinler doyurucudur ve bu nedenle öğünlerde aşırı yemenin önüne geçerler. Yapılan bi araştırmada aldığı gıdaların %30’u protein olan kişilerin günde 450 kalori daha az tükettiği bulunmuştur.

Daha fazla protein tüketmek, düşük kalori diyeti nedeniyle olabilecek kas kaybını da engeller ve metabolizma hızı yavaşlamasının önüne geçer.

Daha Çok Su İçin

Metabolizma Hızlandırma Su

Diyet bile olsa diğer içecekler yerine su içen insanların kilo verme ve kilo almama konusunda daha başarılı olduğu ispatlanmış bir gerçek. Kaynak.

Su içmek içeceklerden kalori almayı engellemenin yanında metabolizmayı da hızlandırıyor. Araştırmalara göre yarım litre su içmek, bir saat boyunca metabolizmayı %10 ile %30 arasında hızlandırıyor.

İçilen suyun soğuk olması vücudunuz suyun sıcaklığını artırmaya çalıştığı için vücudunuzun daha fazla enerji harcayacağı anlamına geliyor. Ama dikkat edin içilen suyun çok soğuk olmasının da kendi içinde bazı zararları var. Bu nedenle oda sıcaklığından birkaç derece daha soğuk olan su içmek hem metabolizma hızlandırma etkisini gösterecek hem de aşırı soğuk su tüketmenin zararlarından sizi koruyacaktır.
Metobilzma hızlandırma etkisinin yanında su ayrıca midenizi dolduraack ve daha az yemenizi sağlayacak. Araştırmalar yemeklerden yarım saat önce yarım litre su içmenin daha az yemek yemeyi sağladığını ve kilo vermeyi kolaylaştırdığını gösteriyor.

Ağırlık Kaldırın

Metabolik aktivite olarak kaslar, yağlardan daha aktiftir. Bu nedenle kasları güçlendirmek metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Daha çok kasa sahipseniz dinleme sırasına bile daha çok kalori harcarsınız.

Ağırlık kaldırmak düşük kalorili diyet nedeniyle oluşabilecek kas ve güç kaybının da önüne geçilmesini sağlar.

Yeşil Çay ve Kahve İçin

Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalarla bulundu. Kaynak.

Yeşil çay vücudunuzda depolanan yağları serbest yağ asitlerine çeviriyor be böylece yağ yakımını hızlandırıyor.

Benzer şekilde kahvenin içinde bulunan kafein de yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını arttırıyor.

Kilo verme etkilerinin yanında hem kahve hem de yeşil çay içerdiği antioksidanlar nedeniyle vücudumuza çok faydalı.

İlginizi çekebilir: Yeşil Çay Kilo Verdirir mi?

İyi Uyuyun

Metabolizma Hızlandırma Uyku

Araştırmalar uyku eksikliğinin, metabolizma üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle obezite riski oluşturduğunu gösteriyor.

Uykusuzluk metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Vücut daha fazla açlık ve daha az tokluk hormonu salgılar. Bu durum da uykusuz kaldıkça daha çok acıkmamıza neden olur.

Kahvaltı Yapın

Kahvaltı metabolizma (ve kilo kaybı) açısından günün en önemli yemeği. Yapılan araştırmalara göre her sabah düzenli kahvaltı yapanlar daha fazla kilo veriyor. Uyurken metabolizmamız yavaşlar ve tekrar yemek yiyene kadar hızlanmaz. Bu yüzden güne yumurta gibi protein içeren bir yiyecekle başlamak metabolizma hızlandırma ve kilo verme için son derece faydalı olacaktır.

Sabahları sağlıklı protein ve yüksek lifli karbonhidrat içeren bir kahvaltı etmeye çalışın.

Sağlıklı yani yüksek lifli karbonhidratlar kan şekerinde hızlı değişikliklere neden olmaz ve daha uzun süre tok hissetmenize neden olur.

İlginizi Çekebilir: Karbonhidrat İçeren Besinler.

Süt İçin

Araştırmalara göre günde 3-4 porsiyon az yağlı süt ürünü tüketmek metabolizmayı hızlandırıyor. Bunun nedeni süt ürünlerinin içerdiği kalsiyum. Süt ürünleri içerdiği kalsiyum ve diğer sağlıklı maddeler nedeniyle metabolizmayı hızlandırmaya yarıyor.

Kaçamak Yapın

Eğer düşük kalori diyet uyguluyorsanız, vücudunuz bir süre sonra bu diyete adapte olup metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Ara sıra 250 – 300 kalorilik kaçamaklar yapmak metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Daha Az Oturun

Hepimiz çok fazla oturmanın sağlığımız için gerçekten kötü olduğunu biliyoruz. Oturarak geçen zamanı kısıtlamak, her yarım saate bir kalkıp esneme hareketleri yapmak, çalışırken veya televizyon izlerken ara sıra ayağa kalkmak ve ayakta durmak metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bu da minimum çaba ile kilo vermenize yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar