Mate Çayı İçmelisiniz, Kesin Bilgi Yayalım!

Size yeni keşfimden bahsetmek istiyorum; mate çayı. Uzun zamandır yeni çıkan değişik çay çeşitlerine karşı direndiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Damak tadım ve alışkanlıklarım sanırım biraz muhafazakar. Gel gelelim sağlıklı yaşam için kendime söz verdiğim günden beri yaptığım araştırmalarda Mate çayına şans vermem gerektiğine gerçekten inandım.

Bu deneyimi ve Mate’nin ne olduğunu mutlaka size de anlatmalıyım.

Mate Çayı Nedir?

Bir çok sözlükte Mate yazınca çıkan tanım şu: “Yerba Mate (Ilex paraguariensis), çobanpüskülügiller familyasından bir bitki türüdür”. Bu bitki aslında tropik bir bitki ve üzücü bir şekilde tükenme tehlikesiyle de karşı karşıyaymış. Paraguay, Uruguay, Bolivya, Güney Brezilya, Kuzey Arjantin gibi yerel olarak bolca yetişen Yerba Mate bitkisi çok zengin bir vitamin, mineral ve kalsiyum kaynağı olarak tüm çaylara meydan okuyor. Yani hepsini buraya yazamıyorum ama içinde tam olarak 196 etken madde bulunuyormuş, bazılarına da yazıda tek tek değineceğim.

Aslında Mate için, yetiştiği bölgelerde insanların elinden düşürmediği içecek de diyebiliriz. Yani bizim için caaanım çay ne ise, onlar için Mate Çayı daha da fazlası. Çünkü araştırmalarımda gördüm ki bu içeceği yanlarında gün boyu taşıyorlar, bunun için özel üretilmiş kapları ve çeşit çeşit tasarımlara sahip taşıma çantaları bile var.

Kaplarının şöyle de birkaç örnek fotosunu bırakayım buraya.  Hatta satın almayı düşünenler olursa diye bir de alışveriş linki ekleyeyim.

Mate bitkisi aslında içeriğinde yüksek oranda kafein barındırıyor bu sayede gündelik yaşamda enerjiye ihtiyaç duyan ve yüksek kahve tüketerek selülitlere davetiye çıkaran herkes için muhteşem bir alternatif gibi görünüyor.

Mate Çayı Neden muhteşem?

İçeriğinde potasyum, magnezyum, fosfor, demir, selenyum, kalsiyum, A,C, E, B1, B2, B3, B5 vitaminleri ve protein yapı taşı olan 15 çeşitte aminoasit içeriyor. Bitki doğada sağlığa faydalı ne varsa kendisinde toplamış desek hiç de abartmış olmayız bence.

İçeriğindeki tüm bu mineral ve antioksidanların yüksek seviyesi sayesinde Mate bitkisi bir yandan kolesterolün düşmesine, kan dolaşımının düzenlenmesine ve yağ yakmaya yarıyor. Hatta kolesterol düşürücü etkisi ile paralel olarak romatizmaya ve kalp damar rahatsızlıklarına karşı da vücuda destek sağlıyor. Hatta yapılan bir araştırmada Mate bitkisinin özellikle gırtlak ve mesane kanseri tiplerinde, kanserli hücreleri yavaşlatan etki gösterdiğini bile okudum. Sizin de yapılmış çalışmalarla ilgili veriler görebileceğiniz bir linki buraya bırakıyorum. 

Bunların yanında Mate Çayını zayıflamak için de içeyim mi diyenlere de iyi haberlerim var.

Zengin içeriği sayesinde, açlık duygusu ve aşırı iştahlı hissetmenin de önünü kesiyor kendileri. Mate bitkisi, içindeki enzimler sayesinde vücutta yağ emilimini de normale göre düşürüyor. Kafeinle birleşen sinir sistemini uyarıcı etkisi sayesinde dokularda yağ ve glikozun hızlıca yakılmasını sağlıyor. Hatta konu hakkında bir araştırma linkini de buraya bırakayım detaylı incelemek isterseniz.

Yani diyetteysen, demle bir Mate Çayı 👏

Mate Çayı bizim için yeni çay tipleri arasında yer alsa da Uruguay, Arjantin, Şili gibi ülkelerde günlük yaşamın olmazsa olmazı durumunda. Hatta Arjantinli devrimci Che Guevara’nın elinde sürekli bu çayla gezdiği fotoları da mevcut( Ki kendisi devrimci kimliğinin yanı sıra tıp eğitimi de almıştı).

Che Guevera gibi, dünyada çok sayıda ünlü de bu çayı içmesi ile biliniyor. Örnek olarak da Obama, Messi, Maradona, Papa Francis ve Gisele Bündchen’in fotoğraflarını buldum.

Mate Çayı Kilo Verdirir mi Mate Çayı Zayıflatır mı? Mate Çayı faydaları Mate Çayı tadıMate Çayı

Evet sizin de anladığınız gibi, her derdimize deva olan Mate Çayı aynı zamanda bir enerji kaynağı olarak, sağlıklı yaşam için spor yapma hedefimizi de  destekliyor ve buradan da bir sağlıkolsunhareketi artısı kazanıyor:)

Yalnız şunu sakın unutmayalım, Mate  çayı hamilelere ve emzirme dönemindeki annelere önerilmiyor. Bunun da nedeni içeriğinde yüksek oranda kafeinin bulunması aslında. Yoksa kalsiyum ve magnezyum deposu olan bu bitkinin verebileceği başka bir zarar da varmış gibi görünmüyor.

Peki bunca bilgiden sonra ben Mate Çayını nasıl buldum ve nasıl içtim?

Aslında Mate Çayının markalı poşet çay olarak marketlerde satıldığını siz de görmüşsünüzdür. Fakat açıkçası poşet çaylara biraz uzak duruyorum sağlıklı yaşam sürecimde. Sonuçta doğal hali dururken neden poşete konmuşunu alayım ki?

Gittim aktardan yarım kilo mate çayını aldım. Gerçek Mate çayı demleme tarifine uygun şekilde hazırlıklarımı yaptım. Güney Amerikalıların bunu demlediği Mate kabım olmadığı için, bir  kupaya 4te 1 oranında soğuk suyu koydum ve içine de Mate çay yapraklarını attım. Minnoş Mate yaprakları bu suyu emdi, öğrendiğim kadarıyla bu şekilde içeriğini aktive etmiş oldum. Ardından su ısıtıcıda kaynattıktan sonra ılımaya bıraktığım suyu üstüne koydum ve en önemli kısma geldim. Bu çay mutlaka metal ve alttan filtreli bir pipetle içilmeliymiş arkadaşlar. Yani tüm araştırmalarım bana bunu gösterdiğinden internetten sizin de alabileceğiniz metal pipetimi koydum kupama ve içmeye başladım.

Tat kısmı da benim için ayrı bir deneyim. Çünkü ben sağlıklı yaşama kararımdan öncesine kadar yeşil çay bile tüketmeyen bir insandım. Bu nedenle itiraf etmeliyim ki tadına aşık olmadım. Ama limonla, naneyle ya da tarçınla tatlandırıp içerseniz çok daha iyi hissedersiniz diye düşünüyorum. Keza ben öyle yapıyorum. Bu arada çocuklar için sütle de hazırlanıp içilebiliyormuş Mate Çayı.

Sonuç olarak;  sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme ajandalarımızda tüm yollar Mate Çayına çıkıyor diyebiliriz arkadaşlar. Gönül rahatlığıyla da tüketebiliriz.

Hatta tadını sevmesek de bunca faydası hatrına Mate Çayı mutlaka içmeliyiz bence 🙂

İlginiz çekebilir: Yeşil Çay Kilo Verdirir mi?

Benzer Yazılar