Karpuz Yemenin Faydaları

Yaz aylarının vazgeçilmezi tabi ki karpuz. Bol serinletici ve lezzetli olmasının yanı sıra karpuz yemenin faydaları da oldukça fazla.

100 gram karpuz sadece 30 kaloridir ve içinde C, A vitamini gibi önemli vitaminlerin yanı sıra kalsiyum ve demir de bulunur.

karpuz yemenin faydaları

Şekerli olduğu için karpuz yemekten kaçınan ve diyetine uymadığını düşünenler için karpuzun aslında bolca faydalı olan bir meyve olduğunu bu yazıda anlatıyoruz 🙂

İşte karpuz yemenin 9 faydası.

Vücudun Sıvı Dengesini Korur

Yaz aylarında vücudun sıvı alım ihtiyacını karşılamak hayati önem taşıyor. Bu nedenle günde mutlaka 2 litreden fazla su tüketerek vücudun susuz kalmasını önlememiz gerekli.

Hepimizin de bildiği gibi sıvı ihtiyacımızı sadece sudan değil gün içinde yediğimiz yiyeceklerle de karşılıyoruz. Özellikle su oranı yüksek gıdalar tüketmek sıvı dengemizi korumaya yardımcı oluyor.

Sevgili karpuz bu noktada hayati önem taşıyor. Kendisi %92 oranında sudan oluşuyor.

karpuz yemenin faydaları

Şunu unutmamalıyız ki yüksek su içerikli yiyecekler aynı zamanda tok hissetmemizi de sağlıyor. Özellikle su ve lifin birleşimi olan yiyecekler günlük kalori alımını azaltabilmemize destek oluyor.

İçeriğinde Vitaminler ve Bitkisel Bileşenler Bulunuyor

Karpuz yemenin faydalarından bir diğeri ise besleyici özellikleri de olması.

Yaygın kanının aksine karpuz en düşük kalorili meyvelerden biridir. 100 gramında 30 kalori bulunan karpuz bu hali ile en düşük kalorili meyveler sınıfında olan çilek ahududu  gibi meyvelerden de daha az kalorilidir.

100 gram karpuzun içindeki çeşitli vitamin ve mineral oranları ise şu şekilde:

  • Vitamin C: Vücudun günlük ihtiyacının  %20’si
  • Vitamin A: Vücudun günlük ihtiyacının  %17’si
  • Potassium: Vücudun günlük ihtiyacının  %5’i
  • Magnesium: Vücudun günlük ihtiyacının  %4’ü
  • Vitamins B1, B5 and B6: Vücudun günlük ihtiyacının  %3’ü

Karpuz, beta-karoten ve likopen dahil olmak üzere karotenoidlerde bakımından da zengindir. Bunlara ek olarak, önemli bir amino asit olan sitrüline sahiptir.

Karpuzun içindeki en önemli antioksidanları genel bir değerlendirmeden geçirecek olursak;

Vitamin C

Vitamin C serbest radikallerin hücre hasarına neden olmasını engelleyen bir antioksidandır.

Karotenoidler

Karotenoidler, vücudumuzun A vitaminine dönüştürdüğü alfa-karoten ve beta-karoten içeren bitki bileşenleridir.

Likopen

Likopen, A vitaminine dönüşmeyen bir tür karotenoiddir. Bu güçlü antioksidan, domates ve karpuz gibi yiyeceklerin kırmızı rengini almasını sağlarken, sağlığımıza da bir çok fayda sunar.

Cucurbitacin E

Cucurbitacin E, antioksidan ve antienflamatuar etkileri olan bir bitki bileşenidir. Karpuzun yanı sıra bazı kavun tiplerinde de bolca bulunur.

İçeriğindeki Kanserle Savaşan Bitkisel Bileşenler

Araştırmacılar, karpuz yemenin faydalarını araştırırken aynı zamanda karpuzun anti-kanserojen etkilerini gözlemlemek amacıyla karpuzdaki likopen ve diğer bitki bileşiklerini de incelemişler.

Bugüne kadar yapılan çeşitli çalışmalarda likopen’in bazı kanser türlerinde riski düşürdüğü gözlemlenmiştir. Şimdiye kadarki en güçlü bağ ise likopen ve sindirim sistemi kanserleri arasında görülmüştür.

Bu bileşenin hücre bölünmesinde rol oynayan bir protein olan insülin benzeri büyüme faktörünü (IGF) düşürerek kanser riskini azalttığı görülmektedir.

Ek olarak, cucurbitacin E, tümör büyümesini inhibe etme kabiliyeti açısından da test edilmektedir.

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Kalple ilgili hastalıklar hala dünyada bir numaralı ölüm sebeplerinden.

Beslenme şeklimiz ve yaşam tarzı faktörleri, kan basıncını ve kolesterol düzeylerini etkileyerek kalp krizi ve inme riskimizi azaltabilir.

Bilim insanlarına göre karpuzda bulunan bazı bileşenler kalp sağlığına iyi gelen besinlerden bazıları.

Çalışmalar likopenin kolesterol ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini işaret etmektedir. Ayrıca kolesterolde oksidatif hasarın önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Postmenopozal dönemdeki obez kadınlarda ve Finlandiyalı erkeklerde yapılan çalışmalara göre, likopen arter duvarlarının sertliğini ve kalınlığını da azaltabilmektedir.

Karpuz ayrıca vücuttaki nitrik oksit seviyelerini artırabilen bir amino asit olan sitrulin de içermektedir. Nitrik oksit, kan damarlarımızın genişlemesine yardımcı olur, bu da kan basıncını düşürür.

Karpuzdaki diğer vitamin ve mineraller de kalbimiz için iyidir. Bunlar A, B6, C vitaminleri, magnezyum ve potasyumdur.

karpuz yemenin faydaları

Enflamasyonu ve Oksidatif Stresi Azaltabilir

Enflamasyon, birçok kronik hastalığın ana faktörüdür. Karpuz, anti-enflamatuar antioksidanlar likopen ve C vitamini bakımından zengin olduğu için inflamasyonu ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

2015 yılında deney fareleri üzerinde yapılan bir çalışmada, farelere sağlıksız bir beslenme düzeninde takviye amaçlı karpuz tozu verilmiş. Verilmeyen gruptaki farelere göre bu fareler daha düşük seviyelerde inflamatuar markör C-reaktif protein ve daha az oksidatif stres geliştirdiler.

Bu konuda insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, katılan insanlara C vitamini eklenmiş likopen açısından zengin domates suyu verildi. Bunun sonucunda genel olarak, vücutlardaki iltihap göstergeleri  azalarak  antioksidanların yükseldiği görülmüş. Karpuzun içinde hem likopen hem de C vitamini olması, vücutta fayda yaratacağına işaret ediyor.

Bir antioksidan olarak likopen, beyin sağlığına da faydalı. Örneğin yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre, Alzheimer hastalığının başlangıcını ve ilerlemesini geciktirmeye yardımcı olabilmektedir.

Sarı Nokta Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olabilmektedir

Karpuz yemenin faydaları arasında çok çeşitli alternatifler saymaya devam ediyorum 🙂

Karpuz içinde bulunan Likopenin, oksidatif hasar ve iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olduğunu demin de anlatmıştım. Aynı zamanda bu faydası sarı nokta hastalığını önlemeye de yardımcı olabilmektedir.

Yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyon yani Sarı Nokta Hastalığı yetişkinlerde körlüğe kadar ilerleyebilen yaygın bir göz problemidir.

Likopen; antioksidan ve antienflamatuar sağlayan bir bileşik olarak Sarı Nokta Hastalığında önleyici etken konumundadır.

Kas Ağrılarını Rahatlatmaya Yardımcıdır

Karpuz yemenin faydaları arasında kas ağrılarını azaltabilmesini de saymak zorundayız. Çünkü canımız karpuz bu konuda da zengin içeriğe sahip.

Karpuzun içinde yer alan bir amino asit olan sitrulin, kas ağrılarını azaltmada çeşitli çalışmalarda kullanılmaktadır.

lginç bir şekilde, karpuz suyu, sitrulin emilimini de arttırıyor gibi görünüyor.

Yapılan bir çalışmada atletlere sade karpuz suyu, sitrülin ile karıştırılmış karpuz suyu veya sitrülin içeceği verilmiş. Her iki karpuz içeceği, tek başına sitrüline kıyasla daha az kas ağrısına ve daha hızlı şekilde kalp ritmi hızı iyileşmesi sağlamış.

Araştırmacılar ayrıca sitrülinin emilimini araştıran bir test tüpü deneyi de  yapmışlar. Bulgular sitrülin emiliminin; karpuz suyunun bir bileşeni olarak tüketildiği zaman çok yüksek oranda olduğunu göstermiş.

Cilt ve Saçlar İçin Faydalıdır

Karpuzdaki iki vitamin – A ve C – cilt ve saç sağlığı için çok önemli olan vitaminler.

C vitamini vücudumuzu, cildi esnekleştiren ve saçları güçlendiren bir protein olan kolajen üretimi açısından yoğun şekilde destekler.

A vitamini de sağlıklı bir cilde sahip olmak için oldukça önemlidir çünkü cilt hücrelerini oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur. Yeterli A vitamini olmadan cildimiz kuru ve pul pul görünecektir.

Hem likopen hem de beta-karoten, cildimizi güneş maruz kaldığımızda yanık ve lekelenmeden korur.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Karpuz yemenin faydaları arasında sindirim sistemine olan katkısını saymamak olmaz. Lif ve bol su içermesi sindirim sistemi için oldukça destekleyicidir.

İçeriğindeki bol su sindirim kanalımızın verimli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olurken, lif ise bağırsaklar için faydalıdır.

Sonuç Olarak

Artık karpuz hakkında bir sürü fayda öğrenmiş bulunuyoruz.

karpuz yemenin faydaları

Yazlarımızın vazgeçilmezi karpuz; eğer ketojenik bir diyette değilseniz sağlıklı beslenmenize destek olmak için ideal bir seçim.

Özellikle karpuz kalorisi yüzünden suçlanırken faydalarını ve kilo aldırmayacağını yazmayı özellikle istedim.

Bence bu yazıyı okuyalım okutturalım ve karpuzumuzu koruyalım 🙂

 

Benzer Yazılar