Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday iyi bir protein, lif ve enerji kaynağı. Gluten içermediği için çölyak hastalığı geçirenler ya da gluten intoleransı olanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Bu nedenle de son zamanlarda pek çok diyet önerisinde ve diyetleri inceleyen makalelerde karabuğdayın adını çok duyar olduk. Peki karabuğdayın faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Neye iyi gelmez? Karabuğdayın zararları var mı? Sizler için bilimsel makaleler okuyup öğrendiklerimizi derledik. 

karabuğdayın faydaları nelerdir

Karabuğdayın Besin Değerleri 

168 gram karabuğdayın içindekiler: 

 • 5.68 gr protein
 • 1.04 gr  yağ
 • 33.5 gr karbonhidrat
 • 4.5 gr lif
 • 148 milligrampotasyum
 • 118 miligram fosfor
 • 86 miligram magnezyum
 • 12 miligram kalsiyum
 • 1.34 miligram demir

Karabuğday aynı zamanda muhteşem bir vitamin kaynağı:

 • tiyamin
 • riboflavin
 • niyasin
 • Folik asit
 • K vitamini
 • B-6 vitamini

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday Kalbe İyi Geliyor

2015 yılında yapılan bir sağlık araştırmasına göre tam tahıl açısından zengin diyet yapanların kalp hastalığı geçirme oranlarında düşüş olduğu görülmüş.  Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ise karabuğdayın yüksek tansiyonu düşürdüğünü kanıtlıyor ki bu da kalbe sağladığı faydalardan biri. İçeriğindeki lif ve niyasin vitamini de Amerikan Kalp Sağlığı Birliği (AHA) tarafından kalbe iyi gelen besinler arasında sayılıyor ve öneriliyor. 

Glutensiz diyet yapanlar tam tahıllı besinler tüketmediklerinden dolayı tam tahıllardan kalp sağlığı için almaları gereken vitaminleri alamıyorlar. Bu nedenle karabuğday glutensiz diyet yapanlar için de bulunmaz bir nimet. 

Yine Amerikan Kalp Sağlığı Birliği’nin (AHA) açıklamalarına göre lifli besinler kandaki kolestrol oranlarını düzenliyor ve böylece de kalp hastalığı, diyabet, felç ve obezite ihtimallerini azaltıyor. Karabuğdayın şekersiz diyet yapanlar için de faydalı olduğu çok açık. 

Karabuğday Sindirimi Kolaylaştırır

Lifler yiyeceklerin bağırsaklarda sindirilmesini kolaylaştırır. Aynı sebepten zayıflamaya da yardımcıdırlar. Tam da bu sebepten zayıflamak için önerilen diyetlerde karabuğdayı daha sık görür olduk. 

Karabuğdayın içerisindeki niyasin (B-3 vitamini) de karbonhidratları, yağları ve proteinleri hücrelere gerekli olan enerjiye dönüştürmeye yardımcı oluyor. Yani karabuğday içerisindekilerle direkt olarak sindirimi kolaylaştırıyor. 

Karabuğday Zayıflamaya Yardımcı Olur

Karabuğdayın faydaları nelerdir dediğimizde karşımıza bir de zayıflamaya etkisi çıkıyor. Araştırmalara göre protein açısından zengin gıdalar diğerlerine oranla daha fazla doygunluk hissi veriyor fakat daha az kaloriye sahipler. Karabuğday yapısı gereği doygunluk hissi veriyor. Bu sayede karabuğday tükettikten sonra uzun süre açlık hissetmiyorsunuz. Böylece aburcubur yeme ihtiyacında da azalma oluyor ve günlük tükettiğiniz kalori oranında bir azalma oluyor. 

Günlük beslenmenize karabuğdayı kattığınızda doygunluk hissi yaşayacağınız için kalori alımını dengelemeniz kolaylaşıyor.

Karabuğday Şeker Hastalığına Faydalı

Karabuğdayın kompleks karbonhidrat kaynağı olduğundan bahsetmiştik. Bu tip karbonhidratlar kandaki glukoz seviyesini düzenlemeye yardımcı oluyor. Kompleks karbonhidratların kanda parçalanması daha uzun sürdüğü için kandaki şeker seviyesinde ani değişiklikler olmuyor. Örneğin beyaz ekmek basit bir karbonhidrat ve kanda şekeri aniden yükselttiği için şeker hastalarına önerilmiyor. Fakat karabuğday ile yapılan bir ekmek güvenle tüketilebilir. 

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma da karabuğdayın şeker hastası ve yüksek şekerli beslenen farelerde insülin ve kandaki glukoz seviyelerine iyi geldiğini kanıtlamış. 

Karabuğdayın Zararları

Karabuğday genel olarak zararlı bir besin değil, henüz bulunan bir yan etkisi de yok. Fakat alerjin bir besin olması sebebiyle karabuğday alerjisi olan kişilerin tüketmemesi öneriliyor. Karabuğday alerjisi olanlar ağızda şişme, kaşıntı gibi yan etkiler görebiliyorlar. 

Karabuğday Nasıl Tüketilir? 

karabuğday salatası

Karabuğday marketlerde ve internette kolaylıkla bulabileceğiniz bir besin. Ekmek ya da fırında pişen yiyecek yapmak için ise karabuğday ununu rahatlıkla temin edebilirsiniz. 

Kahvaltı

Karabuğday lapası, karabuğday unu ile yapılan ekmek ya da pankekler kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olabilir. Özellikle meyve ile daha da lezzetli hale geliyor. 

Öğle Yemeği

Haşlanmış karabuğdayı salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Eğer tuz yemenizde bir sakınca yoksa tuzlu suda haşlamak tadını daha güzelleştiriyor. 

Akşam Yemeği 

Haşlanmış karabuğday etin yanına güzel bir garnitür olabiliyor. 

Tatlı

Karabuğdayla yapılmış muffinler glutensiz harika tatlılar olarak diyetinizde yer alabilir.

 

Benzer Yazılar