Hamilelikte Oruç Tutmak

Hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız Ramazan ayında Hamilelikte Oruç Tutmak ile ilgili kafanızda bir çok soru olabilir.

Bununla ilgili bazı soruları bu yazıda cevaplamaya çalıştık. Umarım işinize yarar.

hamilelikte oruç tutmak zorundamıyım

Hamilelikte Oruç Tutmak Zorunda mıyım?

İslam dininde Oruç tüm aklı başında, sağlıklı Müslümanlar için zorunludur. Ancak yaşlı, hasta, seyahat eden, savaşta olan, mensturasyon döneminde olan, hamile veya emziren kadınlar için oruç tutmak zorunlu değildir.

İslam dini; hamile ve emziren kadınların kendi sağlığı ya da bebeğinin sağlığını tehlikeye sokması durumunda oruç tutmamalarına izin vermektedir. Bu nedenle hamilelikte oruç tutmak zorunda değilsiniz. Çünkü İslam dininde gebelik dönemindeki bir kadının en önemli endişesi bebeğinin ve kendinin sağlığıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda açıklaması şu şekilde: “Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya bebek emzirmektir. Hamile yada emziren kadınlar, kendilerine veya çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza edebilirler”

Yani dinimize göre, hamilelik  nedeniyle oruç tutulmayan günler için daha sonra oruç tutulabilir. Ek olarak başına gelen herhangi bir kaza nedeniyle kaza orucunu tutamadan vefat eden bir anne bu oruçtan sorumlu da olmaz.

Yine buna bir alternatif olarak kaçırılan her oruç günü için fidye verilebilir.

Bunların yanı sıra hamile olup da Ramazan ayında oruç tutanlar da olduğunu duyuyor olabilirsiniz.

Aslına bakarsanız bu çok şahsi bir karardır. Hamilelikte nasıl hissettiğiniz ya da herhangi bir sağlık sorunu yaşayıp yaşamamanızla alakalı bir çok durumla bir arada değerlendirilmesi gerekir.

hamilelikte oruç tutmak

Eğer hamileyseniz ve bu konuda karar vermekte zorlanıyorsanız yani kendinizi her zaman çok iyi hissetmiyorsanız ya da sağlık değerlerinizle ilgili korkularınız varsa, doktorunuzla mutlaka bu konuyu konuşuyor olmalısınız.

Böylece detaylı bir sağlık kontrolü yaptırabilir, oruç tutmanız halinde yaşayabileceğiniz olası komplikasyonları öğrenebilir ve oruç tutmanın size yada bebeğinizin sağlığına zarar verip vermeyeceği konusunda detaylı bilgilendirmeleri alabilirsiniz.

Hamilelik Sırasında Oruç Tutarsam Gebeliğim Tehlikeye Girer mi?

Bu alanda araştırmalar halen devam etmektedir ve kanıtlar kesin olarak açıklanmamış olsa da, birçok uzman hamilelik sırasında oruç tutmanın iyi bir fikir olmadığına inanmaktadır.

Ramazan ayında oruç tutan hamile kadınların, oruç tutmayan kadınlara kıyasla; doğan bebeklerinin daha zayıf veya daha kısa doğduğunu gösteren bazı çalışmalar yapılmıştır.

Ramazan eğer uzun günlere denk geliyorsa ve siz de hamileyseniz bu sizin için daha zorlu olabilir. Çünkü uzun süreli susuz kalmak hamilelikte böbrek işlevlerini daha çok etkileyebilir. Ek olarak bebeğinizi çevreleyen sıvı miktarını da düşürebilir.

Bazı çalışmalar orucun hamileliği olumsuz etkilediğini gösterirken bazıları da hamilelikte oruç tutmanın herhangi bir dezavantaj yaratmadığını söylemektedir.

Yani aslında hamilelik sırasında oruç etkisi, annenin genel sağlığına, hamileliğin hangi aşamasında olunduğuna ve Ramazan’ın denk geldiği aylara bağlı olabilir.

Oruç tutmanın bebeğin sağlığı ve gelişimi üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini ve bunun daha sonraki yaşamda çocuğun sağlığı için ne anlama gelebileceğini tam olarak anlamak için, çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

hamilelikte oruç tutmak riskli mi

Hamileyim ve Oruç Tutmayı Çok İstiyorum, Bu Süreci Nasıl Yönetilebilir Hale Getirebilirim?

Hamilelik, vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddeleri ve sıvılar açısından oldukça zorlu ve farklı bir zaman dilimidir.

Hamilelikte oruç tutma kararı aldıysanız öncelikli olarak mutlaka doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir. Daha önceden de belirttiğimiz gibi, oruç için vücut kan değerleriniz ve sağlık durumunuz doktorunuz tarafından değerlendirdikten sonra daha güvenli şekilde oruç ibadetinizi yerine getirebilirsiniz.

Eğer oruç tutmayı çok istiyorsanız ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, her gün sürekli oruç tutmayıp bazı günlerde tutmayı da tercih edebilirsiniz. Uzmanlar genellikle oruç tutmayı çok isteyenlerin gebelikte birkaç gün ara ile oruç tutmasının kan değerleri açısından daha yönetilebilir olduğunu düşünmektedir.

Özellikle Ramazan ayı, uzun sıcak yaz günlerine denk geldiyse susuzluk çok dikkat edilecek bir konudur. Aslında havanın sıcak olmasından ziyade, susuz kalınan sürenin uzunluğu önemli bir unsurdur.

Çok susamış hissetmek veya idrarınızın renginin koyulaşması susuzluk belirtileridir.

Diğer susuzluk göstergeleri ise baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk, ağız kuruluğu ve seyrek idrara çıkma olarak sıralanabilir.

hamilelikte oruç tutmak

Oruç sırasında dinlendikten sonra bile baş dönmesi, baygınlık, kafa karışıklığı veya yorgunluk hissediyorsanız vücudunuzun kan şekeri ve sıvı seviyeleri etkilenmiş demektir. Bunu düzeltmek ve sağlıklı hissedebilmek için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Vücuttaki dehidrasyon riskini azaltmaya çalışmak için oruçluyken mutlaka yoğun güneş altında kalmaktan kaçının, kendinizi fazla zorlamayın ve orucunuzu açtıktan sonra  sahura kadar sonra bol miktarda sıvı tüketmeye çalışmalısınız.

Normal şartlarda gebelik esnasında vücudumuzun günlük alması gereken sıvı miktarı artar. Bu nedenle hamilelikte oruç tutma kararı aldığınızda bunu da bilerek iftar ile sahur arasındaki sürede buna göre yeterli miktarda su almaya çalışmalısınız.

İftarda ve sahurda sağlıklı beslenmek de yine çok önemli etkenlerden biridir. Daha önceden hazırladığımız Ramazan’da sağlıklı beslenme hakkındaki yazımızda detaylı olarak neler tüketilmesi gerektiğiyle ilgili bilgileri okuyabilirsiniz.

Vücudumuzun bu süreçte susuz kalmasını önlemek için yediklerimiz de çok etken bir rol oynayacaktır. Özellikle meyve, sebze, çorba, güveç ve yulaf lapası gibi yüksek su içeriğine sahip yiyecekler su içmek haricinde vücudumuzun susuzlukla baş etmesine yardımcıdır.

Ayrıca, özellikle sahur zamanı çok tuzlu yiyeceklerden kaçınmak da susuzluk çekmemek için iyi bir yöntemdir.

Hamilelikte oruç tutma kararında doktorunuza mutlaka danışmanızı belirtmiştim. Özellikle danıştığınız zaman doktorunuzun tavsiye edeceği vitamin ve takviye edici gıdalar da olacaktır. Çünkü hem sizin hem de bebeğinizin bu süreçte sağlıklı kalması bu şekilde daha mümkün olacaktır.

Doktorun verdiği takviyeleri kullanarak ve sağlıklı beslendiğinizden emin olarak bu süreci yönetmelisiniz.

Doktorunuza danışarak oruç tutmaya karar vermiş ve herhangi bir sağlık probleminiz olmadığı için Ramazan’da oruç tutmaya başlamış olabilirsiniz. Fakat sürecin devamında bir takım sağlık sıkıntıları yaşamaya başladıysanız hemen orucu bırakıp doktorunuza tekrar danışmanız gerekli.

Aksi takdirde bu durum sizin ve bebeğinizin sağlığı için tehdit oluşturabilir.

 

Benzer Yazılar