Hakkımızda

Biz birkaç arkadaş 2019 yılında “Sağlık Olsun” isimli bir Whatsapp grubu ile çıktık yola. Amacımız ilgimizi çeken sağlık araştırmalarını, sağlıklı beslenme şekillerini, yemek tariflerini ve spor egzersizlerini paylaşmaktı. Okuduk, güldük, eğlendik, bazen üzücü bilgiler öğrendik ama doğru verilere detaylı araştırmalar sonucu ulaşma arzumuzu hiç kaybetmedik. Kısa bir zaman içerisinde grup büyüdü. Biri annesini ekledi, diğeri nişanlısını, öbürü arkadaşını… Gün içerisinde bir sürü bilimsel makale ve lezzetli tarif okurken İngilizcesi olmayanlar için özet çeviriler yapmaya başladık. 

Herkes bilir ki koskoca bir sağlık araştırmasının özeti kendini sağlıklı yaşamaya adamış, “Sağlık Olsun!” demiş birisine yetmez. Başka bir çözüm bulmalıydık. Uzun uzun makaleler ve sağlıklı beslenme yazılarını mesajla çevirmek ve yollamak imkansızlaşıyordu. Bir yandan da bizim gibi düşünen çok fazla kişi vardı, küçük bir grup içinde onlardan öğreneceklerimizi kaçırıyorduk. Bir süre sonra mesaj aplikasyonunun bize yetmeyeceği de aşikardı. 

“Sağlık Olsun Hareketi” böyle doğdu işte. Üşenmedik araştırdık, vakit ayırıp çeviri yaptık, görseller hazırladık ve yayınladık. Makale olmayacak kadar kısa şeyleri Instagram hesabımıza yükleyip yediği içtiği sağlık olsun diyenleri aramıza aldık. Günden güne büyüyen, gelişen, öğrenen, araştıran kocaman bir grup olduk. 

Sitede yayınladığımız makaleleri yazarken öncesinde uzun bir araştırma süreci geçiriyoruz. Bilimsel araştırmaları çeşitli kaynaklardan teyit ediyoruz ve yazıların içerisine mutlaka verdiğimiz bilgilerin kaynak linklerini ekliyoruz. 

Aynı şekilde paylaştığımız diyet listelerinin bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış olmasına çok özen gösteriyoruz. İlk günden beri doğru bilgi için nasıl ince eleyip sık dokuduysak amacımızdan sapmadan her gün aynı hevesle çalışmaya devam ediyoruz. Artan sorumluluğumuzun farkında olarak düzenli olarak araştırıp yazmaya, size haftada en az 2 makale sunmaya gayret ediyoruz. 

Kendi merak ettiklerimizi yazdığımızdan olsa gerek; şimdiye kadar üretmekten hep keyif aldık. Farklı farklı kişilerin yazıları olduğu için herkesin uslubunun değişik olması; birisi mesafeli bir dil kullanırken diğerinin senli benli yazması ise bizce başlattığımız hareketin en güzel yanı. 

Eğer siz de sağlık, beslenme, spor alanlarında araştırmalar yapıyor, sağlıklı yemek tarifleri yapıyorsanız sizi de aramızda görmekten çok mutlu oluruz! Sağlık Olsun Hareketi’nde konuk yazar olmak için sizi şuraya alalım.