Corona Virüsü Eşyalarda Kaç Gün Yaşayabiliyor? Eşyaları Nasıl Temizlemeliyiz?

Corona virüsünü taşıyan bir kişi bir eşyaya; mesela bir kapı koluna, dokunduktan sonra virüs orada ne kadar süreyle kalıyor? Bu hafta yayınlanan bir araştırmaya göre virüs plastik, çelik gibi yüzeylerde 72 saate kadar, kartonda ise 24 saate kadar yaşayabiliyor ve sağlıklı insanlara bulaşabiliyor. Evimizdeki eşyalarımızı; markete gidip geldikten sonra kıyafetlerimizi nasıl dezenfekte edip temizleyeceğimiz çok önemli bir konu haline geldi. 

corona virüsü kaç gün yaşar

Kaliforniya Üniversitesi ekoloji ve evrimsel biyoloji dalında profesör olan araştırmacı James Lloyd-Smith “Virüsün sert yüzeylerde günlerce canlı kalabildiğini bulduk.” dedi. Dünya Sağlık Örgütü ilk yaptığı açıklamalarda farklı tip corona virüsleri üzerinde yapılan araştırmalara dayanarak virüsün eşyalarda “birkaç saat ile birkaç gün” bulaşıcı olduğunu açıklamıştı. Bu yeni araştırma pandemi ilan edilen Covid-19’un yüzeylerde kalması ve yayılımı üzerine yapılan ilk araştırma olma özelliği taşıyor. 

Araştırmaya göre Covid-19 bakır yüzeylerde sadece 4 saat kadar yaşayabiliyor. Fakat bulaşma hızı ve tehlikesi düşünüldüğünde bir bakır kap dört saat boyunca binlerce insana virüs bulaştırıp hasta edebilecek potansiyele sahip. 

Virüs kapan kişiler çoğaldıkça evlerimizde de daha sıkı önlemler almamız gerekecek; dolayısıyla da evdeki eşyaları nasıl dezenfekte edeceğimiz, nasıl temizlik yapacağımız açısından virüsün canlı kalma seyrini bilmemiz çok önemli. 

Bilim insanları Corona virüsünün eşyalarda ne kadar yaşadığını ölçmek için ABD’de Montana’daki Rocky Mountain Laboratuvarları’nda deneyler yaptılar. Laboratuvar ortamında virüs bulaşan bir yüzeyden örnek aldılar ve hücre kültürü yaptılar. Sonrasında ise yüzeyden alınan virüsün hücreleri etkileyip etkilemediğine baktılar. Bu deneyler farklı zaman aralıklarında defalarca tekrarlandı. James Lloyd-Smith “Çevresel faktörler açısından değerlendirildiğinde Covid-19 vürüsü SARS virüsüne benzerlik gösteriyor” açıklamasını yaptı. 

Elbette laboratuvar ortamları çok kontrollü ortamlar, gerçek hayatta ise koşullar çok değişken. Örneğin ısı, nem, ışık gibi değişkenler eklendiğinde virüsün ne kadar süreyle hayatta kaldığı verisi değişiklik gösterebilir, yapılan deney henüz bunlara dair bir sonuç vermiyor. 

Brigham and Women’s Hospital doktorlarından Daniel Kuritzkes “Ultraviyole ışınlar güçlü bir dezenfektan görevi görebiliyor ve Güneş’ten ciddi miktarda UVA ışını alıyoruz.” diyerek “Güneş ışınları virüsün yüzeylerde canlı kalma zamanını düşürebilir” açıklamasını yaptı. Fakat ne yazık ki salgın hastalık uzmanı olan Daniel Kuritzkes bahsi geçen araştırmada yer almamış. 

Yapılan deneylerin metal, karton, bakır gibi malzemeler üzerinde gerçekleştirilmesi de ayrı bir bilgi açığı doğuruyor. Kıyafet, halı gibi yumuşak yüzeylerde virüsün ne kadar süre ile canlı kaldığı henüz bilinmiyor. Yiyecekler de aynı şekilde araştırma dışında kalan bir konu. Virüs sindirim sistemini değil vücudun solunum sistemini hedef alıyor ve dokunma yoluyla bulaşıyor fakat markette meyve ve sebze alırken dokunuyoruz ya da hasta bir kişi bizden önce dokunmuş olabilir. Şu an için araştırmalar sadece sert yüzeyler üzerine yoğunlaşmış durumda. 

Corona Virüsü Bulaşan Eşyalar Nasıl Temizlenmeli? 

Washington Üniversitesi’nde ve St Louis Çocuk Hastanesi’nde salgın hastalıklar uzmanlığı yapan Andrew Janowski “Corona virüsü ile ilgili en büyük şansımız özel bir temizlik malzemesine ya da kimyasala ihtiyaç duyulmuyor olması. Günlük kullandığımız sabun ve su işe yarıyor.” açıklamasında bulundu. 

Elimizi sabunla yıkayıp alkol bazlı dezenfektanlar kullanıyoruz fakat eşyalarımızı temizlemediğimiz sürece bir anlamı olmuyor. Andrew Janowski konuyla ilgili olarak “Islak mendille eşyalarınızı temizleyebilirsiniz fakat bu mendillerin amonyak ya da alkol bazlı olması gerekli” diyerek konuya bir açıklık getirdi. 

corona el yıkama

Antiseptiklerin de virüsü öldürdüğü biliniyor. Fakat her antiseptik spreyin içeriği aynı değil. Uzmanlar kullandığınız ürünün en az %60 alkol içermesi gerektiğini açıkladılar. Marketlerde ve eczanelerde bu tarz el dezenfektanlarını ve antibakteriyel ürünleri bulmak günden güne zorlaşıyor. Evde yapılan dezenfektan tariflerini denerken de %60 alkol içeren tariflerden birini kullanmaya dikkat etmelisiniz. 

Telefonlarımız da üçüncü elimiz gibi. Onların da ellerimiz kadar sık temizlenmesi gerekiyor. Telefonlarımızı su ve sabunla yıkayamayacağımız için burada da devreye alkol bazlı mendiller giriyor. Ellerinizi yıkadığınız sıklıkta telefonunuzu da mutlaka silmelisiniz. 

Benzer Yazılar