Biberiyenin Faydaları – Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Doğal mucize olan biberiye bitkisi (Rosmarinus Officinalis) kalın aromatik yaprakları olan küçük ve yaprak dökmeyen bir çalı olarak büyür. Bitki, kış sonu ve ilkbaharda çiçek açar ve küçük, soluk mavi çiçekleri vardır.

Bitkinin anavatanı Akdeniz olmasına rağmen, sağlığa faydaları ve lezzeti nedeniyle artık dünya çapında yetiştirilmektedir. Nane, kekik, melisa ve fesleğen ile birlikte Lamiaceae bitki ailesinin bir parçasıdır.

Dalından koparıp yenildiğinde buruk bir tadı vardır ancak çorbalara, soslara, etlere, kızartmalara ve dolmalara harika bir lezzet ve aroma verir.

Biberiye bitkisi yüzyıllardan beri geleneksel tıpta farklı uygarlıklar tarafından iyileştirici özellikleri nedeniyle kullanılmıştır. Bitki antik Romalılar, Yunanlılar, Mısırlılar ve İbraniler tarafından kutsal kabul edilir ve özellikle Akdeniz mutfağında baharat ve çay olarak tüketimi çok yaygındır. Kaynak.

Besin Değerleri

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre, bitki A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, tiamin ve folat gibi çok yüksek oranda vitamin içerir.

Ayrıca magnezyum, kalsiyum ve demir gibi minerallerin yanında, diterpen, karnosol ve rosmarinik asit gibi çok sayıda antioksidana sahiptir. Kaynaklar: 1. 2.

Bu bitkideki yağlar ayrıca cineol, kamfen, borneol, bornyl asetat, α-terpineol ve α-pinen gibi güçlü bileşenler içerir. Kaynak.

Vücuda yararlı bu maddelere ek olarak çok yüksek oranda diyet lifi içermesinin yanında kolesterol ve sodyum oranı düşüktür.

Biberiyenin Sağlığa Faydaları

biberiye zayıflama

Biberiye Kilo Vermeyi Hızlandırır ve Kilo Almayı Engeller

Biberiye, antienflamatuar (iltihap giderici) ve anti-hiperglisemik (yüksek kan şekeri düzenleyici) etkiler gösterir ve kilo kaybını teşvik eder. Kaynak.

Biberiye özüyle yapılan tedaviler, çok ciddi kilo kaybına ve yağların dışkı yoluyla atılımının artmasına neden olur. Fareler üzerine yapılan bir çalışma bu bitkinin yüksek yağlı diyetle beslen farelerde bile kilo alımını engellediğini ortaya çıkartmıştır.

Başka bir çalışmaya göre, karnosik asit açısından çok zengin olan biberiye metabolik bozuklukları önleyici bir tedavi olarak kullanılabilir.

Kilo verme, vücuttan yağları atma ve kan şekerini düzenleyici etkilerinin yanında hazmı kolaylaştırır. Avrupa’da hazımsızlığı tedavi etmek için uzun yıllardan beri biberiye kullanılmaktadır.

Almanya Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü Bilimsel Danışma Kurulu hazımsızlığın tedavisi için biberiyenin etkilerini onaylamıştır ve hastalara hazımsızlık tedavisinde kullanabileceklerini söylemektedir.

Biberiye iyi bağırsak bakterilerinin artmasını teşvik ederek ve iltihabı azaltarak bağırsaklarda gerçekleşen sindirimi de destekler. Bitki bağırsak kaslarının gevşemesine yardımcı olduğu için kabızlık, gaz ve şişkinlik için uzun yıllardan beri doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Beslenmenize biberiye çayı eklemek bağırsak hareketlerinin düzenlemesine yardımcı olacaktır. Kaynaklar: 1, 2, 3, 4.

Yapılan bir çalışmada, kolitli hastaların bitkinin özü ile tedavi edildiklerinde kolon lezyonlarını ve koliti azaltmada etkili olduğunu görülmüştür. Bulgular bitkinin bağırsak sağlığını korumaya, huzursuz bağırsak sendromu (IBS) ve kolit gibi bağırsak hastalıklarına karşı savaşmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Kaynaklar: 1, 2.

Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Olur

Bildiğiniz gibi yüksek kan şekeri tedavi edilmediğinde gözlerinize, kalbinize, böbreklerinize ve sinir sistemine zarar verebilir. Bu nedenle, diyabetli kişilerin kan şekeri seviyelerini düzgün bir şekilde yönetmeleri hayati önem taşır.

Araştırmalar, biberiye çayındaki bileşiklerin kan şekerini düşürebildiğini, bu çayın diyabetli kişiler için yüksek kan şekerini yönetmek için potansiyel uygulamalara sahip olabileceğini göstermektedir.

Biberiye üzerinde yapılan laboratuvar ve hayvan deneyleri, karnosik asit ve rosmarinik asidin kan şekeri üzerinde insülin benzeri etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bazı çalışmalar, bu bileşiklerin glikozun kas hücrelerine emilimini artırarak kan şekerini düşürdüğünü göstermektedir. Kaynaklar: 1, 2, 3, 4.

Biberiye Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Biberiye içerdiği antioksidan, antienflamatuar (iltihap önleyici) ve anti-kanserojenik (kanser önleyici) aktif bileşenler ile bağışıklık sistemini tehdit eden ve vücudun bütünlüğüne zarar verebilecek birçok farklı hastalık ve patojene karşı üç taraflı bir savunma sağlar. Biberiye içindeki şifalı maddeler ile vücudun bağışıklık sistemine yardım eder ikincil bir savunma hattı oluşturur. Kaynaklar: 1, 2

Biberiye bitkisinin faydaları

Yüksek Miktarda Antioksidan, Antibiyotik ve Anti-İnflamatuar Maddeler İçerir

Antioksidanlar vücudunuzu, kanser, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara yol açabilen oksidatif hasar ve inflamasyona karşı korumaya yardımcı maddelerdir.

Antioksidanlar meyve, sebze ve çeşitli bitkisel gıdalarda bulunabilirler. Biberiye çayı antioksidan olmasının yanı sıra antienflamatuar (iltihap önleyici) ve antimikrobiyal özelliklere sahip olan bileşikler içerir.

Bu çaydaki bileşikler, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Yüzyıllardan beri bitkinin yaprakları geleneksel tıpta antibakteriyel ve yara iyileştirici etkileri için kullanılmaktadır.

Biberiye bitkisi bakteriyel enfeksiyonlara karşı özellikle güçlüdür. Oldukça bulaşıcı olan ve ölümcül cilt yaralarına ve kabarcıklara neden olabilen staph enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Antibakteriyel özellikleri nedeniyle, biberiye özünün gastrit, mide ülseri ve bazı kanserlerle ilişkili tehlikeli bir patojen olan H. pylori bakterilerinin büyümesini önlediği bulunmuştur. Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

2015 yılında hayvanlar ile yapılan bir çalışma, biberiye ve zeytin yaprağı özlerinin, muhtemelen antioksidan aktiviteleri nedeniyle karaciğer sirozunun azaltılmasına yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Biberiye Kanser Karşıtıdır

Beslenme ve Kanser dergisi, 2015 yılında biberiye özünün kanser tedavisinde çok yararlı olduğunu gösteren bir çalışma yayınlamıştır.

İçindeki karnosol, rosmarinik asit, karnosik asit antioksidan, antienflamatuar, antiproliferatif ve antikanser özelliklerine sahiptir. Kanser hücrelerine saldırarak onları yok ederler. Kolon, kan, meme, prostat, yumurtalık, servikal, karaciğer, akciğer, mesane ve pankreas kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanserlerin tedavisinde çok olumlu ve ümit verici sonuçlar göstermişlerdir.

Onkoloji Raporlarında yayınlanan araştırmalar, biberiye özünün lösemi ve meme kanseri hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığını göstermiştir. Yayınlanan bir başka çalışma, bitkinin antitümör (tümör karşıtı) ajan olarak yararlı olabileceği sonucuna varmıştır.
Ayrıca, Gıda Bilimi Dergisinde yayınlanan bir rapor, etlere biberiye özü eklenmesinin pişirme sırasında gelişebilecek ve kansere neden olan bileşenlerin oluşumunu azalttığını ortaya koymuştur. Kaynaklar: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

Beyni ve Sinir Sistemini Korur ve Alzheimer’ı Önlemeye Yardım Eder

Biberiyenin bilişsel bir uyarıcı olması tıbbi olarak ispatlanmış faydalarından biridir. Hafızayı geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca uyanıklığı, zekayı ve odaklanmayı arttırdığı da bilinmektedir. Biberiye sinir dokusu için hayati önem taşıyan sinir büyüme faktörünün sentezini artırır.

Yayınlanan bir araştırmaya göre, vücudumuzdaki alzheimer ve bunamaya neden olan süreçleri engeller. Aynı zamanda özellikle yaşlılarda ve diğer akut bilişsel bozukluklardan muzdarip kişilerde bilişin uyarılması ile de ilişkilendirilmiştir.

Bir araştırma, biberiyenin sinir sisteminizi korumak için beslenmenize ekleyebileceğiniz en iyi gıdalardan biri olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Bazı laboratuvar testleri ve hayvan çalışmaları, biberiye çayındaki bileşiklerin beyin hücrelerinin ölümünü önleyerek beyninizin sağlığını koruduğunu bulmuştur.

Hayvanlar ile yapılan çalışmalar bitkinin inme gibi beyin hasarına neden olan durumları iyileştirmeyi destekleyebileceğini ortaya çıkartmıştır. Kaynaklar: 1,2,3,4,5,6,7,8,9

Biberiye Sağlık

Stresi Azaltır

Biberiye, kronik anksiyete (kaygı bozukluğu) ve depresyondan muzdarip olan kişiler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Biberiyenin antidepresan etkileri üzerine yapılan bir araştırma, bitkinin depresyon semptomlarını iyileştirmede etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bu antidepresan etkiler tedaviden iki hafta sonra tekrarlanan deneylerde bile gözlenmiştir. Bu bitki ayrıca kortizol (stres hormonu) seviyelerini de düzenleyerek vücuttaki gerginliği hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Yapılan araştırmalar biberiye çayı içilmesinin ve yağının solunmasının, içeriğindeki bileşenler nedeniyle ruh halinizi iyileştirmeye ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Üniversite öğrencileri ile yapılan bir çalışma, 1 ay boyunca günde iki kez 500 mg biberiye tüketmenin kaygı düzeylerini önemli ölçüde azalttığını, hafıza ve uyku kalitesini önemli ölçüde artırdığını bulmuştur.

Fabrika çalışanları ile yapılan bir başka çalışma, günde 2 çay bardağı (150 ml) su içinde 2 çay kaşığı (4 gram) biberiye katılarak hazırlanan çayı içenlerin, içmeyenlere kıyasla önemli ölçüde daha az psikolojik yıpranma yaşadıklarını ortaya çıkardı.

20 sağlıklı genç yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, zihinsel çaba gerektiren bir testten önce biberiye aromasını 4-10 dakika solumanın konsantrasyon, performans ve ruh halini iyileştirdiğini gözlemlendi. Dahası katılımcıların kan basıncı, kalp atış hızı ve solunum hızı, yağı soluduktan sonra daha düzenli hale geldi. Kaynaklar: 1,2,3,4,5

Biberiye Saç ve Cilde Faydalıdır

Biberiye yağı saç büyümesini teşvik etmeye, kelliği önlemeye, saçın daha yavaş grileşmesine ve kepek tedavisine yardımcı olur.

2015 yılında yapılan bir çalışma, bu yağın androgenetik alopesi (kalıcı saçsız) vakalarının saç büyümesini artırarak tedavisinde etkili olduğunu göstermektedir. Altı ay bu yağ ile tedavi edilen grupta saç sayısında belirgin bir artış kaydedildi.

Biberiye yağı kafa derisinin mikrosirkülasyonunu artırarak iyileşmeyi teşvik eder ve sonra saç kaybını azaltır.

Biberiye yağındaki antioksidanlar cildi güzelleştirir. Güçlü bir yaşlanma karşıtı etkiye sahiptir ve lekeleri iyileştirmeye ve cildin parlaklığını artırmaya yardımcı olur.

Biberiye özlerinin cilt hasarı üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir araştırmada, bitkinin antioksidan etkileri sayesinde cildinizi UV kaynaklı (Güneş ışınları) hasara karşı korumaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Kaynaklar: 1, 2.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

biberiye çayı kilo verme

Biberiye bitkisi kuru toz, çay veya uçucu yağ olarak kullanılabilir. Biberiye çayı yapmak için taze ya da kurutulmuş biberiye kullanabilirsiniz. Biberiye çayı yaparken en dikkat edilmesi gereken şey demleme süresidir. Çayı kısa süre demlerseniz, zayıf olacak ve yararlarından tamamen yararlanmış olamayacaksınız. Buna karşılık çok uzun süre demlerseniz, tadı acı ve içimi zor olacaktır.

Tam kıvamında biberiye çayı yapmak için 1 fincan kaynar suyun için 2 çay kaşığı taze veya 1 yemek kaşığı kuru biberiye yaprağı eklenir ve en az 5 dakika demlenmesi beklenir.

Eğer taze yapraklar kullanıyorsanız yapraklar siz içerken içecekte kalabilir fakat eğer kuru yapraklar kullanıyorsanız yaprakları süzmeniz çayın tadı açısından daha iyi olacaktır.

Demlediğiniz bu çayın tadı buruk acıdır. Bu nedenle içine biraz bal eklemenizi tavsiye ederim. Özellikle hasta olduğunuz zamanlarda boğazınıza çok iyi gelen bal çayın sağlıklı etkilerinin artmasını sağlayacaktır.

Biberiye çayı kafein içermez bu nedenle uykunuzu kaçırmasından endişe etmeden günün her saatinde tüketebilirsiniz.

Biberiye çok güçlü bir bitki olduğu için aşırı kullanımından kaçınılmalıdır. Her ne kadar Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) biberiyenin çok yüksek dozlarda bile güvenli tüketilebileceğini açıklamış olsa da özellikle; antikoagülan ilaçlar (kan inceltici ilaçlar – Aspirin, Coumadin gibi), tansiyon ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar ve antidepresan ilaçlar kullanan kişilerin mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Biberiyede bulunan bazı maddeler adet kanamasını ve düşüğü tetikleyici etkilere sahip olduğundan özellikle bebek sahibi olmaya çalışan, hamilelik ihtimali olan kişilerin ve emziren annelerin kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak yüz yıllardır bir çok uygarlık tarafından tıbbi amaçlarla kullanılan bu bitki içerisinde vücudumuza ve sağlığımıza faydalı çok miktarda madde bulunmaktadır. Aşırıya kaçmadan beslenmemize biberiye çayı eklemek sağlığımıza büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Yeşil Çay Kilo Verdirir mi?

Benzer Yazılar