Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirebiliriz?

Hep beraber inanılmaz zor günlerden geçiyoruz. Sağlıklı yaşam hedefiyle kendimi yenilerken, birden dünya bir virüsle imtihana girdi. Bu vesileyle bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin önemi hepimiz için tavan yaptı diyebiliriz.

Korona virüsü dünyanın her yerinde herkesi inanılmaz zorluyor. Her gün binlerce haber okuyoruz, şehir efsaneleri ve gerçekler birbirine karışmış durumda. Aslında global kaynaklardan en sağlıklı bilgileri toparlayıp sizin için bu linkteki yazıyı hazırlamıştık.

Dilerseniz yalan haberlerin dipsiz kuyusuna düşmeden bu yazımızı ya da bu yazımızı okuyabilirsiniz.

hastalıklardan korunmak için güçlü vücut

Virüsün ne olduğunu ya da ne zaman biteceğini düşünmekten öte bugünlerde tek çıkar yolumuz kendimize çok çok iyi bakmak aslında. Çünkü sürekli kendimizi ve evimizi dezenfekte etmek dışında yapabileceğimiz en iyi şey, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek.

Hepimiz biliyoruz ki belli başlı besinleri tüketerek vücudumuzu güçlendirebiliriz. O nedenle sizin için bağışıklığımızı ayağa kaldıracak besinleri bir araya getiren bir yazı hazırladım bugün.

Evde abur cubura düşmek yerine yemeklerinize bu besinleri dahil edin ve Covid-19 mücadelesinde güçlü kalın derim ben.

 

Narenciye Meyveler / Turunçgiller

turunçgiller bağışıklığımızı destekler

Klasik bir alışkanlık olarak çoğumuz ancak grip olduğumuz zaman C vitaminini önemsemeye başlarız. Çünkü biliriz ki C Vitamini bağışıklığımız için inanılmaz önemli.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre de C vitamini vücutta beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırmaktadır. Bu hücrelerde enfeksiyonla savaşmanın anahtarı konumundadır.

Bol C vitamini ile beyaz kan hücrelerimizi destekleyebileceğimiz en popüler narenciye ürünleri ise şöyle;

  • Portakal
  • Greyfurt
  • Mandalina
  • Limonlar
  • Misket limonu

Vücudumuz C vitaminini sürekli depolamadığı için günlük olarak mutlaka C vitamini almamız şart. Ve neredeyse tüm turunçgiller C vitamini bakımından oldukça zengin. En popüler olanlarını yazdım ama siz her tür turunçgili çeşit çeşit bol bol tüketebilirsiniz.

Kırmızı Biber

kırmızı biber sağlığımızı destekliyor

Turunçgillerin en yüksek oranda C vitaminine sahip olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz diyebilirim arkadaşlar. Kırmızı biber narenciyelere göre iki kat daha fazla C vitamini içeriyor.

Ayrıca aynı zamanda kendisi zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bu sayede bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yanı sıra, cildimizin de sağlıklı görünmesini sağlar.  Beta karoten gözler, cilt ve bağışıklık için muhteşem bir destektir ve hatta bu konuda bir çalışmayı da burada görebilirsiniz.

Brokoli

brokoli sağlığımızı nasıl destekler

Brokoli, vitamin ve minerallerle doludur.

Hepiniz sevmiyor olabilirsiniz ama bu onun çok faydalı olduğu gerçeğini ne yazık ki değiştirmiyor. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu brokoli, sofranıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biri.

Bağışıklığımızı desteklemek istiyorsak, brokoliyi mümkün olduğunca az pişirmeliyiz. Yani korona günlerinde bol brokolili tariflere gömülebiliriz.

 

Sarımsak

sarımsağın metabolik faydaları

Sarımsak, dünyadaki hemen hemen her mutfakta bulunan emektar bir besin. İnanılmaz sağlıklı olduğunu duymayan da yoktur heralde. Öyle ki ilk uygarlıklar enfeksiyonlarla mücadelede sarımsağı şifalı olarak da kullanmışlar.

Uluslararası Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, sarımsak ayrıca kan basıncını düşürmeye ve damar sertleşmesini önlemeye yardımcı oluyor.

Yapılan araştırmalara göre sarımsağın bağışıklık artırıcı özelliği içeriğinde bulunan Allisin gibi ağır bir sülfür içeren bileşiğinden geliyormuş.

İlaç niyetine bol bol tüketelim biz bugünlerde bence.

Zencefil

zencefilin sağlığa katkıları

Zencefil de tüm dünyada hastayken ilk akla gelen takviyelerden biri. Bizde şarkısı bile var “Nane, Limon kabuğu, bir tutam Zencefil aman ha ha ha…” Barış Manço sayesinde hepimizin bilinçaltında bulunuyor tüm Türkiye’de 🙂

Ne de güzel bir alt bilgi aslında bu. Çünkü zencefil, bileşenleri sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirmede çok büyük bir dost. Ayrıca boğaz ağrısını, mide bulantısını ve diğer enflamatuar hastalıkları azaltmaya yardımcı oluyor.

Yine yapılan son laboratuvar deneylerinde zencefilin, kronik ağrıları azaltmaya ve kolesterol düşürmeye de yardımcı olabildiği görülmüş durumda. Örnek olarak buradaki makaleyi de inceleyebilirsiniz.

Ispanak

ıspanakla hastalıklardan korunmak

Ispanak bu listede sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten içerdiği için de yer alıyor.

Temel Reis’ten de bildiğimiz gibi ıspanak bizi güçlendirir!

Kendisini çok fazla öldürmeden daha az pişirerek kullanmayı tercih etmemiz içindeki bileşenlerinden daha çok fayda sağlamamıza vesile oluyor.

Yoğurt

ev yapımı yoğurdun bağışıklığa etkisi

Kabul edelim muhteşem bir mutfağımız var.

Avrupa ve Amerika’da yaygın olan meyveli yoğurtların aksine bizim alışkın olduğumuz canlı ve aktif kültürleri olan yoğurt aslında sağlıklı olanı. Yoğurt içindeki bakteri kültürleri, hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmak için bağışıklık sistemimizi destekler.

Evde bol zaman geçirdiğimiz Corona Virüsü günlerinde, sade yoğurdu sağlıklı meyvelerle ve balla karıştırarak keyifle tüketebilirsiniz.

Badem

bademin vücuda katkıları

Soğuk algınlığı önleme ve enfeksiyonlarla mücadele söz konusu olduğunda, E vitamini de çok çok önemli. Çünkü E vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Bu vitamin yağda çözünen bir vitamindir ve bademde mevcuttur. Aynı zamanda bir çok ek vitamin ve sağlıklı yağ ile donanmış olan bademler çok sağlıklı bir atıştırmalık.

Günlük bir avuç badem tüketimi, önerilen günlük E vitamini miktarının yaklaşık yüzde 100’ünü sağlıyor.

Zerdeçal

bağışıklığın dostu zerdeaçal

Zerdeçal çok kıymetli bir baharat ama bence pek değeri bilinmiyor. Genel olarak körili tavukta sos olarak kullanılıyor hatta sanırım.

Ancak bu parlak sarı ve hafif acı baharat, hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde anti-enflamatuar olarak yıllardır kullanılmakta. Yani anlayacağınız hem iyi bir bağışıklık güçlendirici hem de metabolizmayı hızlandırıyor.

Zerdeçalın kendine özgü rengini veren, ve içinde bulunan yüksek konsantrasyonlarda kurkumin içeriği kas hasarını azaltmaya da yardımcı olabilmektedir. Buradaki tıbbi makalede bu konuyu inceleyebilirsiniz.

Yeşil Çay

yeşil çayın eşsiz faydaları

Hem yeşil hem de siyah çayların içeriğinde bol antioksidan bulunur. Yeşil çayın içinde ise yüksek oranda EGCG antioksidanı(epigallocatechin gallate) bulunur. Aslında daha önceki yeşil çay yazımızda yeşil çayı uzu uzadıya incelemiştik. Detaylı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

EGCG bileşeninin bağışıklık fonksiyonunu arttırdığı çeşitli bilimsel çalışmalarda kanıtlanmış durumda. Siyah çayın geçirdiği uzun fermantasyon süreçlerinden dolayı bu EGCG içeriği çok azalır. Diğer taraftan yeşil çay buğulanır ve fermente edilmez, bu nedenle içindeki EGCG oranı korunmuş olur.

Yeşil çay aynı zamanda iyi bir amino asit olan L-theanine kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerimizde mikropla mücadele eden bileşiklerin üretimine yardımcı olur.

Yani bol bol tüketebiliriz.

Kivi

kivi yemek sağlıklı mı

Kivi bizim kültürümüzde yeni yeni tüketmeye alıştığımız bir meyve. Sanırım milenyumla birlikte hayatlarımıza daha çok girdi. Biz geçkinler olarak çocukken kiviyi nadir görmüştük ama artık hemen hemen her mutfağa girdi diyebiliriz.

Kivi de aslında çok sağlıklı bir bağışıklık güçlendirici. İçeriğindeki folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini vücudumuza enfeksiyonlarla savaşmada destek oluyor.

Bağışıklığımız Güçlü Biz Mutlu

sağlıklı yaşamak dengeli beslenmektir

Tüm bu önerilerden sonra şunu mutlaka belirtmeliyim ki çeşitlilik doğru beslenmenin anahtarıdır. Bu besinlerden sadece birini yemek, virüslerle mücadelede yeterli olmayacaktır. Tek bir vitaminden bol bol alırken bunun yanında çok az başka vitamin almamamız tek yönlü beslenme ile vücudun gücünün düşmesine neden olur.

Bu nedenle dengeli beslenmeye bu dönemde çok özen göstermenizi tavsiye ediyorum. Kendinizi ve tüm sevdiklerinizi koruma altına almak için doğru beslenmek çok iyi bir başlangıç diyebiliriz.

Sizlerin de çeşitli fikir ve önerileri varsa instagramda bizi etiketleyin, biz de hesabımızda paylaşalım herkese faydası olsun 🙂

Sağlıkla kalın ve kendinize çok iyi bakın e mi?!

Benzer Yazılar