Ardıç Tohumunun Faydaları

Ardıç tohumu mavimsi veya kırmızımsı renkte meyve benzeri bir tohumdur. Bu tohumlar dünyanın birçok bölgesinde yetişen ve her mevsim yeşil kalan bir ağaç olan ardıç ağacında yetişir. Ardıç tohumu bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kilo vermeye yardımcı olan besinlerle dolu bir süper gıdadır.

ardıç tohumu

Ardıç ağacının tohumları bir çok eski medeniyet tarafından şifa amaçlı ilaç ve kilo vermeye yardımcı besin olarak kullanılmıştır. Günümüzde yapılan araştırmaların sonuçları da ardıç tohumunun sayısız faydasını desteklemektedir.

Bu yazımızda ardıç tohumunun hem kilo vermeye yardımından hem de vücudumuza faydalarından bahsedeceğiz. İşte doğal mucize ardıç tohumunun faydaları;

Ardıç Tohumu İştah Azaltır ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Uzmanlar Amerikan yerlilerinin iştahlarını azaltmak için yemeklerden önce ardıç tohumu çayı tükettikleri belirlemiş. Amerikan yerlilerinin özellikle az gıda bulabildikleri kış mevsiminde ve kıtlık zamanlarında açlıklarını bastırmak ve iştahlarını kapatmak için bu çayı tüketiyorlarmış.

Ayrıca ardıç tohumu uzun zamandır ülkemiz de dahil dünyanın birçok yerinde halk arasında sindirim yardımcısı olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, hayvanlar ile yapılan çalışmalarda, ardıç tohumunun sindirim davranışında iyileşme sağladığı bulunmuştur. Kaynak.

Ardıç tohumu diüretik (idrar söktürücü) olarak işlev gördüğünden vücutta şişkinliği hafifletmeye yardımcı olur.

Ardıç Tohumunun Besin Değeri çok Yüksektir

Diğer meyve ve tohumların çoğunda olduğu gibi, ardıç tohumları iyi bir C vitamini kaynağıdır ve 25 gramlık bir porsiyon ile günlük C vitamini ihtiyacınızın %10’unu karşılar.

C vitamini bağışıklık, kolajen sentezi ve damar fonksiyonları için gereklidir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücrelerinizi serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hasarlardan korur.

Ardıç tohumları ayrıca çeşitli koruyucu özelliklere sahip flavonoid adı verlen antioksidanlar, uçucu yağlar ve kumarinler de dahil olmak üzere birçok yararlı ve doğal madde içermektedir.

Bütün bu sağlıklı maddelerin yanında ardıç tohumları monoterpenler olarak bilinen; limonen, kafur ve beta-pinen gibi doğal maddeleri içerir. Monoterpenler iltihap giderici (anti-enflamatuar giderici), antikanser, antioksidan ve antibakteriyel özellikler sağlar. Kaynak. 

Bu bahsettiğimiz maddeleri sıklıkla tüketmek insan sağlığına iyi gelir ve kalp ve sinir hastalıklar da dahil olmak üzere kronik hastalıklara karşı koruma sağlar. Kaynak.

Özetle ardıç tohumları, sağlığa yararı tıbbi olarak berlilenmiş olan C vitamini, flavonoid antioksidanlar, monoterpenler ve kumarin bakımından çok zengindir. Kaynak.

Ardıç Tohumu Şeker Hastalığına Faydalıdır (Antidiyabetik)

Ardıç tohumu  diyabet tedavisinde geleneksel tıp uygulamalarında uzun sürelerden beri kullanılmaktadır. Modern tıbbın yaptığı son araştırmaların bulguları ise antidiyabetik özelliklere sahip olabileceğini doğrular.

Diyabetli hayvanlarda yapılan bir araştırma, ardıç tohumu ekstraktı ile beslenilmesinin kan şekerini azalttığı ve kalp koruyucu HDL (iyi) kolesterolü önemli ölçüde düzenlediği gözlemlenmiştir. Kaynak.

Benzer şekilde, bu ekstresinin antidiyabetik etkileri üzerine yapılan bir başka çalışmada, diyabetli hayvanlarda kan şekeri, kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde azalttığı bulundu. Kaynak.

Araştırmacılar, bu antidiyabetik etkilerin ardıç tohumunun yüksek antioksidan konsantrasyonundan kaynaklandığını düşünüyor. Kaynak.

Ardıç Tohumu Kalp Sağlını Destekler

Antioksidan özelliklerinden dolayı, ardıç tohumları kalp fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ardıç tohumları, HDL (iyi) kolesterol seviyelerini iyileştirerek ve yüksek trigliserit seviyelerinin yanı sıra LDL (kötü) ve toplam kolesterolü azaltarak kalp sağlığınızı destekler.

Diyabetli hayvanlarda yapılan bir araştırma, ardıç tohumu özütü ile tedavinin, bir kontrol grubuna kıyasla toplam kolesterol ve trigliserit düzeylerini sırasıyla% 57 ve% 37 azalttığını göstermiştir. Kaynak.

Bir başka araştırmada, ardıç tohumu yağının, içerdiği antioksidanlarla hayvanlarda yüksek tansiyonu düşürdüğü bulunmuştur. Kaynak.

Benzer bir çalışma sonucunda, ardıç tohumunun doğal bir diüretik olarak kan basıncını düşürmeye katkıda bulunduğu belirtilmektedir. Kaynak.

Ardıç tohumları “antikolinesteraz ajanı” olarak da işlev görür. Bu kalp fonksiyonu için önemlidir çünkü antikolinesteraz ajanları sinir sisteminde asetilkolin oluşumuna yardımcı olur, bu da kalp hareketini, kan basıncını düzenler ve kan akışını arttırır. Kaynak.

Henüz özel bir araştırma yapılmamış olsa da tohumların içerdiği maddeler Alzheimer hastalığını tedavi etmek için de kullanılır.

Ardıç Tohumunun Antibakteriyel ve Antifungal Özellikleri Vardır

Ardıç tohumlarının antibakteriyel ve antifungal nitelikleri zaman testini geçmiştir. Dünyanın bir çok yerinde ardıç tohumu yağı doğal bir ev temizlik maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu tohumlar birçok bakteri ve mantar üzerinde etkilidir.

Yapılan deneyler ardıç tohumlarının güçlü antibakteriyel ve antifungal (mantar öldürücü) özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bir deneyde bu yağ, 16 tür bakteri, maya, maya benzeri mantar ve dermatofitlere karşı antibakteriyel ve antifungal etkiler göstermiştir.

En güçlü mantar öldürücü faaliyetlerini ise, dermatofitlere ve ayrıca ağız ve maya enfeksiyonları gibi mantar enfeksiyonlarına neden olan Candida türlerine karşı göstermiştir. Kaynak.

Başka bir deneyde, bu yağın insanlarda ciddi enfeksiyonlara neden olabilecek üç bakterinin aktivitesini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Kaynak.

Tohumlardan elde edilen ekstrakt ayrıca, yaygın olarak gıda zehirlenmesine neden olan Campylobacter jejuni ve cilt, akciğer ve kemik enfeksiyonlarına neden olabilecek bir bakteri olan Staphylococcus aureus da dahil olmak üzere birçok bakteriye karşı antibakteriyel etkilere sahiptir.

Ardıç Tohumu Cilt Sağlığına Katkıda Bulunur

Özellikle ardıç tohumu yağının en yaygın kullanımlarından biri döküntü veya egzama gibi cilt sorunlarını tedavi etmektir.

Bu yağ ile tedavi edilen hayvan yaralarının nasıl iyileştiğini inceleyen araştırmacılar, ardıç tohumlarını “dikkate değer yara iyileşmesi ve iltihap giderici (antienflamatuar) aktiviteler gösterdiğini” keşfetmiştir.

Güney Kore’de yapılan bir laboratuvar çalışmasından, ardıç tohumu ekstresinin vitiligo gibi cilt pigmentasyon bozukluklarını tedavi etmeye yardımcı olabileceği de görülmüştür. Kaynak.

ardıç tohumu kilo verme

Özetle; ardıç tohumu içerisinde çok miktarda antioksidan madde bulunduğundan insan sağlığına birçok faydası vardır. Ardıç tohumu tüketmek büyük hastalıkları önlemeye, bakterileri öldürmeye, cildin görünümünü iyileştirmeye, uykusuzluğu tedavi etmeye yardımcı olur. Ardıç tohumları kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski taşıyan insanlar için diyete değerli bir katkıdır.

Ardıç tohumları ezilerek yiyeceklere baharat olarak kullanılabilir, yağı cilde sürülebilir veya en lezzetlisi çay olarak demlenip içilebilir :).

Ama unutmayın; eğer hamileyseniz, böbrek fonksiyonlarınız azaldıysa veya sürekli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danışmadan bu bitkiyi tüketmemelisiniz.

Sağlıklı kilo vermek için, uzmanlar tarafından hazırlanmış diyet listeleri için tıklayın.

Benzer Yazılar